Mały ekran – niekoniecznie dla małych ludzi

children-403582_1280

Dla wielu Polaków oglądanie telewizji wydaje się być najlepszą formą relaksu. Temat ten był przedmiotem wielu badań, których rezultaty nie napawają optymizmem – około 70% dorosłych mieszkańców Polski może być uzależnionymi lub być na skraju uzależnienia od telewizji. Choć statystyczny Polak ogląda telewizję średnio przez cztery godziny dziennie, to jednak odbiornik działa nawet przez jedną trzecią doby. Fakt ten stanowi oczywiście problem, choć nie chodzi tylko o wyższe rachunki za prąd…

Na podstawie raportu stworzonego przez Departament Edukacji i Rozwoju Dzieci Australii Południowej, wypracowano szereg rekomendacji dotyczących czasu, jaki dzieci powinny maksymalnie spędzić przed ekranem. Zdaniem badaczy, dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć z nim absolutnie żadnego kontaktu, natomiast dla pociech do 5 roku życia limit wyznaczono na godzinę! Pamiętajmy jednak, że w dzisiejszych czasach w ekrany wyposażone są nie tylko telewizory, ale także komputery, tablety, czy telefony komórkowe. Statystyki pokazują jednak, że wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym średni czas spędzony przed ekranem to nawet 6 godzin dziennie!

Nadmierne oglądanie telewizji przez dzieci może być przyczyną wielu dolegliwości, zarówno pod względem czysto fizycznym, jak np. problemy z kręgosłupem wynikające z niewielkiego zakresu ruchów wykonywanych podczas oglądania, jak również problemów z koncentracją i ograniczeniem logicznego myślenia. Nie sposób także zapomnieć o problemach ze wzrokiem, spowodowanych zbyt dużą częstotliwością oglądania „małego ekranu”.

Telewizja stanowi jednak zagrożenie także z innej strony. Uruchomiony odbiornik zachęca dzieci do zatrzymania na nim uwagi. Dziecko uzyskuje w ten sposób dostęp do treści, które w większości nie powinny być dla niego przeznaczone.  Na podstawie badań przeprowadzonych w USA określono, że aż 7-11% dzieci naśladuje agresję, którą zobaczyło w telewizji, a aż 30% znieczula się na jej widok. Rozwiązaniem wydaje się być założenie odpowiedniego filtra, który blokowałby dziecku dostęp do „dorosłych” kanałów, choć i to wydaje się być nie do końca skutecznym. Udowodniono bowiem, że z roku na rok wzrasta ilość przemocy i negatywnych emocji prezentowanych w kreskówkach pozornie przeznaczonych dla dzieci. Współczesne bajki uczą także złych postaw i nawyków, np. żywieniowych. Bo przecież Twoje dziecko też chciałoby być „cool” i jeść codziennie pizzę jak jego ulubiony, animowany bohater, prawda? Ważne jest, by odpowiednio weryfikować treści, które nasz mały człowiek codziennie ogląda. A może by zrezygnować z telewizora i pójść na spacer?