W Belgii głową państwa jest król. Od 3 lat (2013) jest nim Filip I Koburg
Językami urzędowymi są w Belgii francuski, niderlandzki i niemiecki.
Możemy więc dzień dobry powiedzieć po francusku-Bon jour lubniederlandzku-Goedemorgen (wym. chude’morche) lubpo niemiecku- Guten Morgen
Największym miastem i stolicą zarazem jest: Bruksela. Jest ona jednocześnie “stolicą” Unii Europejskiej.
Bruksela zwana jest „Stolicą czekolady”.
Największe w Europie muzeum dinozaurów również znajduje się w Brukseli.
Jeśli wybierzemy się na zakupy, to zapłacimy tutaj w walucie euro.
Nazwa Belgia pochodzi od nazwy północnego odłamu Gallów – pleminia, które było bardzo wojownicze.
Symbole Brukseli
Najważniejszym symbolem Brukseli jest figurka nagiego, sikającego chłopca (Manneken Pis). Wprawdzie oryginalny, wykonany z kamienia chłopiec (z XV wieku) został skradziony i poźniej zastąpiono go odlewem z brązu, który można oglądać do dzisiaj. Ale mało kto wie, że istnieje jeszcze jedna rzeźba w Brukseli- jest nią (Jeanneke Pis)sikająca dziewczynka, która mieści się po drugiej stronie rynku. Obie fontanny są chętnie odwiedzane przez turystów i dla bezpieczeństwa otoczone są kratami.
Karnawał Belgia
Karnawał w belgijskim miasteczku Binche jest jednym z trzech znanych na świecie wpisanych na listę UNESCO – dwa pozostałe odbywają się w Ameryce Południowej.
Jego znakiem rozpoznawczym są Gilles – panowie ubrani w identyczne kostiumy wypchane słomą, woskowane maski z zielonymi okularami i wąsami.
Kuchnia
Kuchnia belgijska jest bardzo ceniona na świecie i uważa się, że w Europie ustępuje tylko kuchni francuskiej. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek, które tutaj spożywa się… z majonezem. Jada się tu także owoce morza, zwłaszcza małże.
Czy słyszeliście kiedyś o brukselce? Czy ktoś ją lubi? Jak wygląda? Brukselkę wyhodowano w XIX wieku w okolicy Brukseli.
Waterzooi – gęsta zupa rybno-ziołowa, jest chyba najsłynniejszą zupą w Belgii, która zaprawiana jest żółtkami i śmietaną.
SAKSOFON.
Jeśli odwiedzicie atrakcyjne miasto Dinant, znajdziecie tam krzak uformowany w kształt saksofonu. Pomyślicie pewnie dlaczego? To na pamiątkę urodzonego tutaj twórcy tegoż instrumentu (Adolfa Saksa).
Skrzynka na listy: Tylko w centrach miast Belgowie otrzymują korespondencję przez szczelinę w drzwiach. W innych miejscach Belgii listy wrzucane są do stojących skrzynek na listy przed domem.
Bardzo popularnym sposobem poruszania się jest rower. Więc jeśli nawet wybieramy się do Belgii samochodem, można zabrać ze sobą właśnie…rower. Rowery można też wypożyczać w licznych wypożyczalniach, na przykład na stacjach kolejowych.
Święta:
Boże Narodzenie świętuje się … już od listopada. Zamiast tradycyjnych potraw zjeść na święta w Belgii możemy indyka lub pasztet z gęsich wątróbek. A na deser ciasto polane (bo przypomina drewno, polano do kominka) . Je się też słodką bułkę w kształcie becika z lukrową figurką Jezuska.
W Wigilię przychodzi nie Mikołaj ( Pere Noel) a Ojciec Bożonarodzeniowy i wkłada pod choinkę prezenty, które można rozpakować dopiero o północy.
Z Belgii wywodzi się Peyo (Pierre Culliford) – twórca smerfów.
Belgijskie zamki znane są na całym świecie
Co dwa lata w sierpniu, w centralnym punkcie rynku można zobaczyć … kwiatowy dywan. Za każdym razem wzór kwiatowego dywanu jest inny i do ostatniej chwili jest to wielką tajemnicą.
Pytania:
- Z jakich kolorów składa się flaga Belgii?
- Jakie miasto jest stolicą Belgii?
- Jakie największe muzeum znajduje się w Brukseli?
- Jaka figurka jest symbolem Brukseli?
5.Jakie danie wynaleźli Belgowie? Z czym się je spożywa?
- Jaki instrument wymyślony został przez Belga?
- Co zjadamy na święta w Belgii?
- Jak nazywa się belgijski Święty Mikołaj?
- Jak nazywają się znane postacie bajkowe wymyślone przez jednego z Belgów?
- Z czego powstaje dywan, którego wzór jest wielką tajemnicą?
Autor: Beata Duthel Mama Lei