Francja

european-championship-1435783__340-1

Francja jest największym państwem Unii Europejskiej.

Stolicą  Francji jest Paryż (jest 12 razy większy od Warszawy).

We Francji dzień dobry mówi się bonjour.

Kuchnia francuska: dania związane z kuchnią francuską: sery – Francuzi mają ok.750 gatunków sera (czyli więcej niż dni w roku), croissant, bagietki, zupa cebulowa, ostrygi, krewetki, żabie udka, pasztet z gęsiej wątróbki, trufle.

Bardzo rzadkie grzyby, zwane truflami, to jedno z najdroższych dań na świecie. Rośnie w ziemi jak ziemniak. We Francji są tylko dzikie trufle, trzeba ich szukać wyłącznie pod dębami. Francuzi szukają ich przy pomocy psów lub świń.

Ciekawostka: śniadanie francuskie ( jest na słodko)  składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta  (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę.

Symbol Francji to Wieża Eiffla ma 324 m wysokości (Pałac Kultury ma 187 m, a z iglicą 237m), ale z powodu zmian temperatury jej wysokość może ulec zmianom nawet o 15 cm! Zrobiona jest z 6 300 ton żelaza – waży tyle co 1050 słoni.

eiffel-tower-1156146__340

Zabytki

Luwr – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji

paris-1373450__340

Łuk Triumfalny w Paryżu-Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Katedra Notre-Dame Słyszeliście bajkę o dzwonniku z Notre-Dame?  To jedna z najbardziej prestiżowych budowli sakralnych wybudowanych w stylu gotyckim we Francji. Odegrała ona ważną rolę w historii Francji, jak i samego Paryża. W katedrze zobaczyć można wielkie organy, a pozycja organisty jest najbardziej cenioną posadą we Francji. Znajduje się tu dzwon, który waży 13 ton i nosi imię Emanuel. Jego dźwięk wybija godziny, jak i przypomina o ważnych okazjach.

paris-1236368__340

Informacja, że jednym ze środków transportu jest pociąg: TGV-  Pociąg o Bardzo Dużej Prędkości), osiągającego 320/h. Rekord prędkości maksymalnej, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony przez pociąg TGV V150 3 kwietnia 2007 we Francji. Jest to obecnie obowiązujący rekord prędkości pojazdu szynowego.

Geografia

Francja rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu i Morza Północnego na północy.

Największe góry w Europie-Alpy. We francu­skich Alpach, na granicy z Włochami i Szwajcarią znajduje się Mont Blanc-Biała Góra 4810 npm– najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy

Dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Francja zdobyła tytuł mistrza świata w piłce nożnej w 1998 . Często uprawianym sportem jest także kolarstwo. Francja będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016.

Euro-Disneyland-Marzeniem wszystkich dzieci w Europie jest odwiedzenie dwóch ogromnych parków zabaw pod Paryżem: Disneylandu i Parku Asterixa .

castle-335382__340

Ciekawostki:
Alfabet Braille’a to system wypukłych punktów,  które pomagają niewidomym czytać. Wynalazł go Francuz Louis Braille ( można pokazać dziecku opakowanie po lekach, tak aby mogło sprawdzić wypukłość na opakowaniu).

Paryskie metro jest trzecim, po Londynie i Budapeszcie najstarszym metrem na świecie. Pierwsza linia metra została otwarta w 1900 roku. Obecna sieć metra składa się z 16 linii.

Nakryciem głowy najczęściej kojarzonym z Francją jest beret. Muzeum Beretów znajduje się w miejscowości Nay w Pirenejach.

W miastach, niektóre sklepy spożywcze lub domy towarowe są zamknięte w poniedziałki. We wtorki zamknięte są muzea, zaś w środy – szkoły.

W Polsce jest kilka miejscowości o nazwie Paryż, m.in wieś Paryż znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Kolejny Paryż znajduje się w województwie opolskim. Miejscowość o tej nazwie znajduje się także w województwie małopolskim.

Pytania

1. Jak wygląda flaga Francji
  2. Co jest stolicą Francji?
  3. Jak brzmi dzień dobry w języku francuskim?
  4. Jak nazywa się słynna francuska wieża?
  5. Wymień przynajmniej 3 przysmaki kuchni francuskiej.
  6. Jak nazywają się bardzo rzadkie grzyby, które są jednym z najdroższych dań na świecie?
  7. 7.Jak nazywają się największe góry w Europie?
  8. Co to takiego Alfabet Braille’a?
  9. Z jakiego nakrycia głowy służą Francuzi?
  10. W jaki dzień francuskie dzieci nie chodzą do szkoły?

Autor:  Beata Duthel Mama Lei