Francja

european-championship-1435783__340-1

Francja jest największym państwem Unii Europejskiej.

Stolicą  Francji jest Paryż (jest 12 razy większy od Warszawy).

We Francji dzień dobry mówi się bonjour.
 

Kuchnia francuska: dania związane z kuchnią francuską: sery – Francuzi mają ok.750 gatunków sera (czyli więcej niż dni w roku), croissant, bagietki, zupa cebulowa, ostrygi, krewetki, żabie udka, pasztet z gęsiej wątróbki, trufle.

Bardzo rzadkie grzyby, zwane truflami, to jedno z najdroższych dań na świecie. Rośnie w ziemi jak ziemniak. We Francji są tylko dzikie trufle, trzeba ich szukać wyłącznie pod dębami. Francuzi szukają ich przy pomocy psów lub świń.

Ciekawostka: śniadanie francuskie ( jest na słodko)  składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta  (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę.

Symbol Francji to Wieża Eiffla ma 324 m wysokości (Pałac Kultury ma 187 m, a z iglicą 237m), ale z powodu zmian temperatury jej wysokość może ulec zmianom nawet o 15 cm! Zrobiona jest z 6 300 ton żelaza – waży tyle co 1050 słoni.

eiffel-tower-1156146__340

Zabytki

Luwr – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji

paris-1373450__340

Łuk Triumfalny w Paryżu-Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Katedra Notre-Dame Słyszeliście bajkę o dzwonniku z Notre-Dame?  To jedna z najbardziej prestiżowych budowli sakralnych wybudowanych w stylu gotyckim we Francji. Odegrała ona ważną rolę w historii Francji, jak i samego Paryża. W katedrze zobaczyć można wielkie organy, a pozycja organisty jest najbardziej cenioną posadą we Francji. Znajduje się tu dzwon, który waży 13 ton i nosi imię Emanuel. Jego dźwięk wybija godziny, jak i przypomina o ważnych okazjach.

paris-1236368__340

 

Informacja, że jednym ze środków transportu jest pociąg: TGV-  Pociąg o Bardzo Dużej Prędkości), osiągającego 320/h. Rekord prędkości maksymalnej, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony przez pociąg TGV V150 3 kwietnia 2007 we Francji. Jest to obecnie obowiązujący rekord prędkości pojazdu szynowego.

Geografia

Francja rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu i Morza Północnego na północy.

Największe góry w Europie-Alpy. We francu­skich Alpach, na granicy z Włochami i Szwajcarią znajduje się Mont Blanc-Biała Góra 4810 npm– najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy
Sport

Dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Francja zdobyła tytuł mistrza świata w piłce nożnej w 1998 . Często uprawianym sportem jest także kolarstwo. Francja będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016.

Euro-Disneyland-Marzeniem wszystkich dzieci w Europie jest odwiedzenie dwóch ogromnych parków zabaw pod Paryżem: Disneylandu i Parku Asterixa .

castle-335382__340

Ciekawostki:
Alfabet Braille’a to system wypukłych punktów,  które pomagają niewidomym czytać. Wynalazł go Francuz Louis Braille ( można pokazać dziecku opakowanie po lekach, tak aby mogło sprawdzić wypukłość na opakowaniu).

 

Paryskie metro jest trzecim, po Londynie i Budapeszcie najstarszym metrem na świecie. Pierwsza linia metra została otwarta w 1900 roku. Obecna sieć metra składa się z 16 linii.

Nakryciem głowy najczęściej kojarzonym z Francją jest beret. Muzeum Beretów znajduje się w miejscowości Nay w Pirenejach.

 

W miastach, niektóre sklepy spożywcze lub domy towarowe są zamknięte w poniedziałki. We wtorki zamknięte są muzea, zaś w środy – szkoły.

W Polsce jest kilka miejscowości o nazwie Paryż, m.in wieś Paryż znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Kolejny Paryż znajduje się w województwie opolskim. Miejscowość o tej nazwie znajduje się także w województwie małopolskim.

 

Pytania

  1. Jak wygląda flaga Francji 
  2. Co jest stolicą Francji?
  3. Jak brzmi dzień dobry w języku francuskim?
  4. Jak nazywa się słynna francuska wieża?
  5. Wymień przynajmniej 3 przysmaki kuchni francuskiej.
  6. Jak nazywają się bardzo rzadkie grzyby, które są jednym z najdroższych dań na świecie?
  7. 7.Jak nazywają się największe góry w Europie?
  8. Co to takiego Alfabet Braille’a?
  9. Z jakiego nakrycia głowy służą Francuzi?
  10. W jaki dzień francuskie dzieci nie chodzą do szkoły?

 Autor:  Beata Duthel Mama Lei

13835802_1149368381782214_1584410395_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?