Bułgaria

bulgaria-1489364__340

Jak mówimy cześć w języku bułgarskim?

Cześć-zdrasti!

Stolicą i największym zarazem miastem w Bułgarii jest Sofia

Święta/zwyczaje

Kolendari

Tradycją świąteczną w Bułgarii jest odwiedzanie domów przez tzw. kolendari (kolędników), którzy przed wigilią Bożego Narodzenia chodzą po domach i składają życzenia. Mają ze sobą zawsze długi rzeźbiony kij dębowy zwany kolendarką. Kolędnicy, śpiewają, tańczą i błogosławią.

Surwakari

Bułgarii Nowy Rok i  Boże Narodzenie, przypada trzynaście dni później, niż zgodnie z kalendarzem, z którego korzystają katolicy i przypada on na  13-tego stycznia.Tradycyjnym zwyczajem noworocznym w Bułgarii jest chodzenie po domach i życzeniu wszystkim szczęścia. Po północy Panowie wyruszają z domów niosąc ze sobą zdobione kłosy zbóż, składają życzenia zdrowia i długiego życia. Zdobione kłosy nazywane są surwaczkami, którymi bije się ludzi po plecach. Ten tradycyjny obyczaj noworoczny, pozwala dzieciom bić dorosłych po plecach. W ten sposób dzieci składają dorosłym życzenia noworoczne.

 

Kolendari

Inną tradycją świąteczną w Bułgarii jest odwiedzanie domów przez kolendari (kolędników), którzy przed wigilią Bożego Narodzenia chodzą po domach i składają życzenia. Wizytówką kolendari jest długi rzeźbiony kij dębowy zwany kolendarką. Czy wiecie kim są kolędnicy?

Wielkanoc

Na Wielkanoc podobnie jak w Polsce maluje się pisanki, które zawsze zaczyna malować najstarsza kobieta z rodu (prababcia, babcia), która symbolicznie zakreśla na czołach dzieci i reszty członków rodziny znak krzyża. W Bułgarii do dziś przetrwało wierzenie, że jajka mają magiczną i leczniczą moc.

TAKSÓWKI

Autobus to  najlepszy środkiem transportu na krótkich trasach. Na dłuższych pociągi (które nie jeżdzą niestety zbyt szybko. Można też skorzystać z taksówek, których jest tam bardzo dużo. Ich znakiem charakterystycznym jest żółty kolor.

Królestwo różane

 

rose-170797__340

To właśnie klimat sprawia, że róże rosną tu przepiękne. Najlepszym okresem, aby je podziwiać jest maj i czerwiec. Płatki róż zbiera się przez miesiąc, wyłącznie między czwartą rano a wschodem słońca, bo wtedy pachną najpiękniej. Zakończenie zbiorów to wielkie święto, podczas którego wśród najpiękniejszych dziewczyn wybierana jest królowa róż.

Bułgarski olejek różany jest  bardzo cenionym na świecie składnikiem wielu kosmetyków, także perfum. Kilogram olejku wart jest tyle, co dwa kilogramy złota. Tak, tak to bardzo cenny surowiec. Ale do uzyskania kilograma olejku potrzeba wiele płatków róż, bo aż trzech tysięcy kilogramów.

Bułgaria to w tej chwili największy na świecie producent olejku różanego.

 

KUCHNIA

 

Bułgarskim pokarmem narodowym jest bob czorba – zupa fasolowa. I inne tradycyjne pokarmy to kebapczeta (korzenne szyszki z mięsa mielonego opiekane na rożnie), kawarma kebap (mięso wieprzowe z jarzynami i papryczkami chilli przyprawiane czubricą), mussaka (pokarm pieczony z mięsa, jarzyn, sera kaszkawal, ziemniaków, kapusty i innych składników oraz balkawa (słodki deser bułgarski).

Najpopularniejszymi herbatami są herbaty ziołowe (rumiankowa, macierzankowa, dziurawcowa czy też herbata z suszonych liści jagody).

Martenica

martenitza-1284484__340

1 marca to dla Bułgarów magiczna data oznaczająca nadejście wiosny. Wówczas domy odwiedza baba Marta (babcia Marta). Bułgarska nazwa „mart”, według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki, która słynęła z nagłej zmiany humoru. Obdarowywanie się gałgankami (martenikami)  ma za zadanie zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy. Posiadanie marteniki ma zapewnić szczęście i zdrowie oraz chronić przed nieszczęściami. Działa wówczas jeśli nosi się go jako naszyjnik lub bransoletkę do czasu ujrzenia pierwszego bociana lub jaskółki.

Czego możesz nie wiedzieć o Bułgarach?

 • Bułgarzy są długowieczni.  Wiele osób przekracza wiek 100 lat.
 • Bułgarscy archeolodzy odkrylinajstarsze miasto w Europie.

Archeolodzy już wiedzą, że mieszkańcy gotowali wodę z pobliskiego źródła i dzięki niej pozyskiwali sól, którą formowali w sztaby i sprzedawali. Wykorzystywali ją też do konserwacji żywności. Posiadanie soli, czyli tak cennego skarbu, spowodowało że mieszkańcy zbudowali wysokie mury, wzniesione z kamiennych bloków.

 • Bułgaria to także teatry lalkowe (nie tylko dla najmłodszych).

Czy wiecie jaka co to jest różnica czasowa?

Godz. 12:00 w Polsce, to  godz. 13:00 w Bułgarii, czyli jest 1godzina różnicy czasowej

Pytania:

 1. Jak wygląda flaga Bułgarii?
 2. Jakie miasto jest stolicą Bułgarii?
 3. Czy Nowy Rok w Bułgarii zaczyna się tak samo jak w Polsce?
 4. Kto na Wielkanoc może rozpocząć malowanie jaj?
 5. Z jakich kwiatów słynie Bułgaria na cały świat?
 6. Do czego służą płatki róż?
 7. Z czego robi się najsłynniejszą zupę w Bułgarii, tzw. bob czorbę?
 8. Jaki kolor mają bułgarskie taksówki?
 9. Kiedy dzieciom bułgarskim pozwala się bić dorosłych po plecach?
 10. Kim jest Baba Marta? Czym się różni od polskiej Marzanny>

Autor : Beata Duthel, Mama Lei

13835802_1149368381782214_1584410395_o

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?