Austria

austria-1157522__340

Stolica-Wiedeń

Język urzędowy: niemieckibawarski, słoweńskialemański, chorwackiwęgierski.

 

Cześć po Austriacku to Servus!

cab-427926__340

Austria to kraj muzyki i walca (można puścić dzieciom muzykę). Stąd właśnie pochodzi Mozart, Haydn, Strauss (nazywany jest  „Królem Walca”). Również Ludwig van Beethoven żył i  tworzył w Wiedniu.

Mówi się, że Wiedeń to europejska stolica muzyki Powstało tu wspaniałe wesołe miasteczko o nazwie „Prater”. Lubicie wesołe miasteczka? A co najbardziej?

Mówi się, że Wiedeń to europejska stolica muzyki.

Powstało tu wspaniałe wesołe miasteczko o nazwie „Prater”. Lubicie wesołe miasteczka? A co najbardziej? Znajduje się tu największe w Europie koło młyńskie  (Riesenrad).

Czy wiecie co to jest koło młyńskie?

Symbol Wiednia to Katedra św. Stefana. Aby dostać się na jej wieżę trzeba pokonać 343 stopnie. W  jednej z wież znajduje się największy w Austrii dzwon, który ma własne imię: “Pummerin”, waży 21 ton- czyli tyle ile 3 dorosłe słonie.

Wiedeń słynie także wyższych uczelni, bibliotek, muzeów, opery,  filharmonii i muzyki.Tutaj żył i tworzył znany kompozytor i muzyk Wolfgang Amadeusz Mozart. Ciekawostka: w wieku 5 lat skomponował swój pierwszy utwór, a rok później można było słuchać jego muzyki na koncertach.

Austria nie ma dostępu do morza, ale.. ma za to mnóstwo tras alpejskich i krystalicznie czystych jezior. A  alpejskie krajobrazy  to żyjące tu świstaki.

marmot-1345570__340

W Alpach występują lodowce górskie, po których można  jeździć na nartach nie tylko zimą, ale i latem.

Stolica Wiedeń leży nad rzeką Dunaj, który jest niezwykle czysty. Wiedeńczycy mają w kranach wodę czystszą od tej, jaką sprzedaje się  w butelkach w wielu państwach europejskich. Źródłem tej wspanialej wody są alpejskie lodowce i liczne, ukryte w górach podziemne jeziora.

Pierwszy podręcznik jazdy na nartach został napisany przez Austriaka Matthiasa Zdarsky, który otrzymał pierwsze deski od pewnego norweskiego polarnika i kiedy skrócił je do 1,5 metra próbował ślizgu, odpychając się jednym kijem. Pan ten wymyślił również wiązania narciarskie.

Popularnością cieszą się małe kawiarenki. Pierwszą założył w  Wiedniu ponad 300 lat temu Polak (Jerzy Kulczycki).

W okolicach Salzburga jest największy średniowieczny zamek Europy. Z jego historią oraz z całymi Alpami związana jest postać górskiego krasnala.

KUCHNIA:

Dwie rzeczy, które kojarzą się najbardziej z kuchnią austriacką to Tort Sachera i sznycel po wiedeńsku.  Po torcik z Wiednia ustawiają się długie kolejki . Zaś sznycel doczekał się wielu kopii, przypomina go też odrobinę nasz polski schabowy (to kawałek panierowanej cielęciny smażony na maśle). I prawdą jest, że w Wiedniu można dostać sznycle wielkości talerza! 🙂

sacher-cake-1280575__340

CROISSANT (fr. croissant – półksiężyc, rogalik)

pierwszy rogalik został wynalezione przez Austriaka, a nie jak myśli większość przez Francuza. Na pamiątkę słynnej zwycięskiej bitwy (w 1683 roku wiedeńscy piekarze zaoferowali swoim klientom nowe słodkie bułeczki w kształcie tureckiego półksiężyca)

 

NALEŚNIK-Kaiserschmarrn – naleśnik cesarski
Tradycyjne austriackie naleśniki to uwaga… porwane na kawałeczki ciasto, które jest posypane cukrem pudrem lub polane słodkim sosem. Anegdota mówi, że Cesarzowa, która  dbała o to, by zachować nienaganną linię-innymi słowy aby być szczupłą, rozkazała dworskiemu kucharzowi, przygotować na deser coś lekkiego. Przysmak ten okazał się dla cesarzowej zbyt tłusty i został porwany na strzępki. Słynący z gwałtownego usposobienia monarcha zakrzyknął: “Pozwól zobaczyć, jakie głupstwo (schmarrn) przygotował kucharz”. Cesarz spróbował jednak deseru (wszyscy byli tym faktem zaskoczeni) i  bardzo mu zasmakował-tak bardzo, że zjadł również porcję swojej żony. I jak głosi anegdota od tamtego czasu porwane na kawałki ciasto naleśnikowe w słodkiej oprawie nazywa się Kaiserschmarrn.

Würstel to delikatnie wędzona kiełbasa wieprzowa z dodatkiem żółtego sera znana w całej Austrii .

 

Jeleń Odkrywca
U stóp Bursztynowych Gór (przed 15.000 lat) żył sobie jeleń. Był bardzo stary i ciało odmawiało mu  posłuszeństwa… Któregoś dnia jeleń napił się wody ze źródła, którego woda spowodowała, że odzyskał siły. Zaczął przychodzić nad źródełko codziennie, aby rozkoszować się jego wodą… Jego wspaniałe poroże miało szerokość 3 m i wagę 40 kg – skąd o tym wiemy? Takie poroże znaleziono w torfowisku (na terenie Bad Tatzmansdorf). Od tamtej pory minęły stulecia i  uważa się źródełko za cudowne i obecnie znajduje się tutaj najbardziej znane uzdrowisko.

 

Najsłynniejsza woda mineralna
Edelstal – to tutaj znajduje się źródło, gdzie legenda głosi, że ludzie przyprowadzali poić tutaj swe  kulejące bydło, które po kilku dniach mogło swobodnie biegać. Dopiero później (w 1932) wybudowano tutaj po raz pierwszy kąpielisko i zaczęto sprzedawać wodę w butelkach.

 

RÓŻE

roses-1532957_960_720

Najlepszy adres dla wielbicieli róż. Przepiękny krajobraz z maleńkimi starymi domkami ciągnącymi się  aż pod pałac rodziny Gudenus. Mury pałacowe otaczają przepiękne kwiaty- rośnie tutaj ponad 1000 gatunków róż sprowadzonych z całego świata.

Kopalnia soli
Dürrnberg znajduje się historyczna kopalnia soli – najstarsza dostępna turystycznie. Tutaj są najszybsze zjeżdżalnie. Spodziewalibyście się ślizgawki w kopalni soli?

Seegrotte to największe w Austrii podziemne jezioro.

 

Pytania:

1.Jak wygląda flaga Austrii?

2.Jakie miasto jest stolicą Austrii?

 1. Jak po austriacku mówimy cześć?
 2. Mówi się, że Wiedeń to europejska stolica… No właśnie czego?
 3. Wymień przynajmniej jednego muzyka, który mieszkał i tworzył w Austrii.
 4. Nad rzeką Dunaj leży Wiedeń. Z czego słynie ta rzeka?
 5. Co to jest croissant i kto go wymyślił?
 6. Co odkrył jeleń?
 7. Z jakich kwiatów słynie Austria?
 8. Gdzie w Austrii w nietypowym miejscu można pozjeżdżać na ślizgawce?

 

Autor : Beata Duthel  Mama Lei

13835802_1149368381782214_1584410395_o

 

 

 

 

 

 

2 komentarzy
 1. emi 4 lata ago

  Myślę że warto jeszcze wspomnieć o ZOO w Schonbrun to wspaniała atrakcja dla dzieci . Takiego pięknego ogrodu pełnego wspaniałych wybiegów nigdzie nie spotkałam . Moi synowie je uwielbiają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?