Święta Bożego Narodzenia

1890564_1059202677437745_3837588053594664950_o

Czas Bożego Narodzenia to szczególny czas który spędzamy w gronie rodziny,  mimo zimowej pory większość z nas odczuwa ciepło i pokój w sercu. Choinki z migającymi światełkami  w domach płynąca melodia kolęd rozjaśnia ciemną długą noc.

W okresie świątecznym pragniemy się dzielić z drugim człowiekiem radością i miłością. To najpiękniejszy prezent jakim możemy obdarować drugiego człowieka ponieważ płynie prosto z serca…

Mając dzieci pragniemy by święta były dla nich pełne uroku tak by zapamiętały je na długie lata nawet jak już same będą rodzicami.

Zastanawiamy się jakim prezentem obdarować nasze dziecko, naszych bliskich. I tak czasem wymyka nam się wszystko  spod kontroli chodząc od jednego sklepu do drugiego….szukając wyjątkowego podarunku. Stop, zatrzymaj się, posłuchaj kolędy, popatrz na gwiazdę na choince, a zrozumiesz że najpiękniejszy prezent nie jest materialny. Jest to wspólny czas z dzieckiem, z rodziną…

Nie trać czasu na zakupy, dekoracje wykonaj je sama z dzieckiem. Ile radości jest gdy wycinamy i sklejamy najdłuższy  kolorowy łańcuch z papieru, czy w wycinaniu papierowych gwiazdek na okna.

Ile radości jest wspólnym pieczeniu pierniczków i ich dekorowaniu gdy wycierasz pełną uśmiechów dziecka buzię z mąki. A do tego jeszcze zapach świąt w całym domu…przygotowując dekoracje z ozdobnych pomarańczy z goździkami…

Czy nie miło opowiedzieć dziecku o narodzeniu Jezusa podczas robienia własnej szopki betlejemskiej, którą można w święta wykorzystać do przedstawienia teatrzyku w wykonaniu dziecka…

A gdy już zbliża się Wigilia warto pamiętać, że dziecko również chce uczestniczyć w przygotowaniu wieczerzy. Pozwólmy maluchom pokroić warzywa na sałatkę. Czy nie będzie cudnie wyglądać na stole mimo że będzie z różnych kształtów i wielkości warzyw…Gwarantuje zniknie pierwsza ze stołu gdyż babcia dziadek, rodzice, ciocia wujek chętnie spróbują dania przygotowanego przez twoje dziecko.

Przygotowując w kuchni potrawy warto przybliżyć dziecku tradycje, one tak lubią opowieści: że powinno być 12 potraw ze względu na to że mamy 12 miesięcy w roku lub że było 12 apostołów.…że potrawy powinny być przygotowane z darów ziemi: ziaren, maku, miodu, grzybów, ryby….

Ziarna zbóż symbolizują witalność, siłę i dostatek. Na stole Wigilijnym nie może zabraknąć potrawy z makiem, który symbolizuje płodność i pomyślność. Dlatego tak często przygotowujemy kutię która jest połączeniem orkiszu z miodem bakaliami i makiem..

Miód wykorzystywany do przygotowywania pierników, wspomnianej kutii ma chronić przed złem i tym samym zapewnić długie szczęśliwe życie.

Napojem zapewniającym pomyślność w życiu jest tradycyjny kompot z suszu, gdzie gruszki zapewniają długie życie, jabłka są symbolem miłości a śliwki mają odpędzać zło. Na Wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami podane często z czerwonym barszczem. Kiszona kapusta jako źródło witamin to symbol zdrowia i życiodajnej siły a grzyby mają zapewnić szczęście i dostatek.

W nie jednym domu nie może zabraknąć ryby która ma wymiar religijny symbol chrześcijaństwa a w tradycji ludowej ma zapewnić zdrowie i dostatek…

 

Po przygotowaniu wieczerzy niech nie zabraknie wspólnego wypatrywania pierwszej gwiazdy która symbolizuje narodziny, początku…

Wspólne radosne spożywanie potraw Wigilijnych z śpiewem kolęd to wielkie przeżycie dla dziecka tym bardziej że wokół stołu jest cała rodzina…

I chwila wyczekiwana przez dzieci, prezenty pod choinką. Niech to będzie niespodzianka dla waszego dziecka to o czym dziecko marzyło ale warto też pomyśleć o tym by prezent nie zajął waszego miejsca. W dzień Bożego Narodzenia może warto wybrać się na długi wspólny spacer i ulepić bałwana czy też pójść i oglądać cudne szopki betlejemskie…a może warto iść rodzinnie na lodowisko lub zwyczajnie zaszyć się w ciepły koc i przeczytać piękną bajkę a następnie stworzyć z dzieckiem do niej ilustracje….

Najpiękniejsze święta, które zostają na długie lata w pamięci to te które są przepełnione urokiem bycia ze sobą.

0

Emilia  Lorenc – diagnosta laboratoryjny, doradca dietetyczny,  MACSLM, NTOI, łączy w swojej pracy starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej. Na co dzień dba wraz z mężem lekarzem o zdrowie całych rodzin w Polsce i poza jej granicami (lorencmedical.com). Prowadzą Fundację Instytut Medycyny Integracyjnej, w ramach której realizują kampanię na rzecz naturalnej diety w przedszkolach „Zdrowy Przedszkolak.org”

Źródło grafiki: http: http://matkapogodzinach.blox.pl/html

1 komentarz
  1. sylwia 3 lata ago

    Slicznie opisane Swieta Bozego Narodzenia,obysmy nie zapomnieli co tak naprawde sie liczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?