Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów z przedszkolem?

Q5FJUK9OFH-2

Jestem adwokatem, ale przede wszystkim jestem ojcem. Mój synek nie skończył jeszcze roku, ale czas biegnie tak szybko, że nawet nie zauważę kiedy będę chciał zapisać go do żłobka, przedszkola, klubu malucha, czy podobnej instytucji. Nie chcę się tutaj koncentrować na nazwie, czy też formie prawnej, uogólnijmy – chodzi mi o instytucję, która zaopiekuje się moim synem kiedy ja i jego mama będziemy zajęci. Dalej takie miejsca będę nazywał przedszkolami.

Nie wiem jak oceniać jakość świadczonych przez przedszkola usług, prawdopodobnie przy wyborze będę musiał skonsultować się z kimś, kto zna się na tym lepiej. Wiem natomiast, i tą wiedzą chciałbym się podzielić, na co zwrócić uwagę podpisując umowę z przedszkolami.

Podstawowa kwestia to wyraźne oznaczenie w umowie na co my i przede wszystkim nasze dzieci możemy liczyć. W umowie powinno zamieścić się program zajęć, w jakich będzie brało udział dziecko. Im więcej szczegółów tym lepiej. Pojęcie „zajęć ogólnorozwojowych” może oznaczać „wszystko i nic”, wskazanie, że codziennie będzie jedna godzina angielskiego, czy dwie rytmiki to już konkret, który pozwoli nam na ocenę, czy taki program będzie satysfakcjonował nas i nasze dziecko, a także na weryfikację czy umowa jest prawidłowo wykonywana.

Kolejną istotną kwestią jest określenie kiedy przedszkole pracuje. Jeśli w umowie nie wpisano, że dziecko może przebywać w nim na przykład maksymalnie 6 godzin dziennie, to teoretycznie może być tam od samego rana do wieczora. Niektóre przedszkola oferują także opiekę w weekend czy wieczorami. Warto wtedy zaznaczyć w umowie, czy opieka taka jest przewidziana w ramach ustalonej przez nas ceny czy też jest dodatkowo płatna, a jeśli tak to w jakiej kwocie i na jakich zasadach. To samo dotyczy opłat za dodatkowe zajęcia. Do opisanego wcześniej programu warto dodać listę zajęć dodatkowych z ich „cennikiem”.

Bardzo ważną kwestią jest wyżywienie. Trzeba wyraźnie ustalić, czy to my zapewniamy wyżywienie czy przedszkole. I w obu przypadkach doprecyzować ilość posiłków, ewentualne alergie itp. Jeśli nie zaznaczymy w umowie (bądź w innym dokumencie), że dziecko ma alergię na jakieś produkty i otrzyma nieodpowiedni posiłek istnieje duże ryzyko, że przedszkole uniknie odpowiedzialności.

A co z wakacjami czy chorobą dziecka? Warto zastanowić się, czy jeśli wyjedziemy na wakacje, albo dziecko jest chore rodzice i tak muszą płacić czesne. W przypadku krótkotrwałej choroby nie jest to problemem. Szkoda natomiast pieniędzy, gdy dziecko częściej choruje niż jest zdrowe, a umowa nie przewiduje jakichkolwiek zwrotów, czy też zwolnień z opłat.

Bardzo ważną rzeczą jest oczywiście radość naszych dzieci. Co zrobić kiedy dziecku nie podoba się miejsce, w którym ma przebywać? Ta kwestia jest problematyczna. Wielu umów zawieranych jest bowiem albo na czas określony (np. na 12 miesięcy), albo też ma bardzo długi okres wypowiedzenia (np. 6 miesięcy). Oznacza to, że chore, albo niezadowolone dziecko zostanie w domu, a my jeszcze przed długi czas będziemy musieli płacić. Pewien absurd, czy też dowód na grę „nie fair” zauważyłem w umowie jaką proponuje jedno z krakowskich przedszkoli. Wynika z niej (z pewnych względów nie chcę dokładnie cytować), że jeśli dziecko jest niegrzeczne to umowa ulega rozwiązaniu, ale… rodzice muszą zapłacić odszkodowanie w wysokości półrocznego czesnego. Gdy natomiast rodzice i dziecko są niezadowoleni to nie mają prawa zrezygnować z usług chyba, że zapłacą odszkodowanie. W opisywanej umowie możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy przewidziano w przypadku, gdy przedszkole rażąco narusza umowę. Ale niezadowolenie dziecka nie jest takim rażącym naruszeniem. Rozumiem interes prowadzących takie instytucje, ale najważniejsze jest dobro dziecka.

Teoretycznie każdy mógłby zawsze powiedzieć, że dziecko jest niezadowolone. Być może kompromisowym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie okresu próbnego – dwóch tygodni, czy nawet miesiąca. Jeśli dziecko i my będziemy zadowoleni współpraca będzie trwała może i nawet przez cały okres dzieciństwa. Jeśli w okresie próbnym dziecko nie pokocha nowej „cioci”, ani nie polubi kolegów rozstaniemy się z takim przedszkolem bez żadnych konsekwencji. Innym, mogącym istnieć obok, albo zamiast okresu próby rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości zakończenia współpracy w przypadku długotrwałej choroby dziecka potwierdzonej przez lekarza.

Podsumowując, sprawdźmy i dokładnie zapiszmy w umowie co przedszkole oferuje naszemu dziecku, kto i jak będzie się opiekował naszą pociechą, a także czym ją karmił. Jak rozliczamy się kiedy dziecko jest chore, albo z innych względów zostaje z nami i co możemy zrobić jeśli z różnych względów nie chcemy już korzystać z usług danego przedszkola.

I na koniec ważna wskazówka, która może przydać się także w innych relacjach. Często pracownicy sprzeciwiają się zmianom w umowach, czy też indywidualizowaniu ich powołując się na to, że taki wzór umowy posiadają, czy też korzystają z określonego formularza. Nie ma to żadnego znaczenia! Jeśli konkretny pracownik nie może z nami negocjować warunków umowy zrobi to jego szef czy właściciel. Wydrukowany szablon nie jest żadnym argumentem, negocjować w tego typu sprawach możemy zawsze.

A gdzie jest granica? Oceńmy zawsze co jest nam proponowane i zastanówmy się jak bardzo nam na tym zależy. Jeśli idziemy do bardzo renomowanej instytucji, o której słyszeliśmy same pozytywne opinie, a dziecko po okresie próbnym jest zachwycone to być może trzeba będzie zaakceptować np. półroczny okres wypowiedzenia (chociaż porozmawiać o tym zawsze można). Jeśli natomiast mamy do wyboru kilka podobnych miejsc wybierzmy to, którego przedstawiciele zdecydują się na wyraźne, pisemne potwierdzenie swoich obietnic.

 

Dr Tomasz Cyrol

Adwokat

http://kancelaria.cyrol.pl/en

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?