Jak budować autorytet u swojego dziecka?

shutterstock_242420125

Każdy rodzic chce być autorytetem dla swojego dziecka. Jak budować ten autorytet tak by dziecku najlepiej służyć?

1. Odpowiedz sobie na pytanie – co oznacza dla Ciebie bycie autorytetem? Zrób sobie listę cech, które Twoim zdaniem posiada Twój autorytet. Kto był, kogo chciałabyś zaprosić, aby był Twoim autorytetem i dlaczego.

2. Pełnienie roli – autorytet  to nie osoba, która musi wiedzieć wszystko najlepiej i znać odpowiedź na każde pytanie. Jego rolą jest bycie z dzieckiem, bycie  uważnym na potrzeby  dziecka i dawanie wskazówek oraz pokazywanie możliwości. Korzystamy z rad osób, którym ufamy. Oprócz intencji liczy się zaufanie – wzbudzenie i utrzymanie zaufania, rady poparte wiedzą, mądrością i doświadczeniem są bezcenne.

3. Dziecko uczy się przez przykład – nie grajmy przed dziećmi super bohaterów. Jako rodzic I autorytet  pozwalam sobie na bycie niedoskonałym, gdy nie znam odpowiedzi na pytanie, mówię o tym. Spójność wyrażona w słowie, czynie, geście. Realnie określone obietnice, dopuszczenie zmiany planów z rzeczywistym uzasadnieniem.

4. Nie stać się, a stawać się i trwać w byciu autorytetem. Zmieniają się otoczenie, potrzeby, oczekiwania dziecka, autorytet-rodzic powinien posiadać gotowość do bycia elastycznym w zmieniającej się rzeczywistości z jednoczesnym zachowaniem fundamentalnych cech i zachowań.  Jako autorytet pozwalam mojemu dziecku inspirować się innymi autorytetami, sam też chętnie ich wysłucham. Pamiętajmy, że nie mamy wyłączności na receptę na szczęście dla naszego dziecka.

5. Patrzę i widzę – skoro chcę być i jestem autorytetem, to przyjmuję od dziecka do wiadomości informacje, zachowania, relacje, które istnieją mimo mojej woli, akceptując je zgodnie z pierwotnym założeniem bezgranicznego uczucia do dziecka. Autorytet – rodzic zawsze ma otwarte drzwi, serce i umysł, fenomen tego zjawiska pozwala budować poczucie własnej wartości u dziecka, co będzie stanowiło najważniejszą podstawę do radzenia sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?