Jak budować autorytet u swojego dziecka?

shutterstock_242420125

Każdy rodzic chce być autorytetem dla swojego dziecka. Jak budować ten autorytet tak by dziecku najlepiej służyć?

1. Odpowiedz sobie na pytanie – co oznacza dla Ciebie bycie autorytetem? Zrób sobie listę cech, które Twoim zdaniem posiada Twój autorytet. Kto był, kogo chciałabyś zaprosić, aby był Twoim autorytetem i dlaczego.

2. Pełnienie roli – autorytet  to nie osoba, która musi wiedzieć wszystko najlepiej i znać odpowiedź na każde pytanie. Jego rolą jest bycie z dzieckiem, bycie  uważnym na potrzeby  dziecka i dawanie wskazówek oraz pokazywanie możliwości. Korzystamy z rad osób, którym ufamy. Oprócz intencji liczy się zaufanie – wzbudzenie i utrzymanie zaufania, rady poparte wiedzą, mądrością i doświadczeniem są bezcenne.

3. Dziecko uczy się przez przykład – nie grajmy przed dziećmi super bohaterów. Jako rodzic I autorytet  pozwalam sobie na bycie niedoskonałym, gdy nie znam odpowiedzi na pytanie, mówię o tym. Spójność wyrażona w słowie, czynie, geście. Realnie określone obietnice, dopuszczenie zmiany planów z rzeczywistym uzasadnieniem.

4. Nie stać się, a stawać się i trwać w byciu autorytetem. Zmieniają się otoczenie, potrzeby, oczekiwania dziecka, autorytet-rodzic powinien posiadać gotowość do bycia elastycznym w zmieniającej się rzeczywistości z jednoczesnym zachowaniem fundamentalnych cech i zachowań.  Jako autorytet pozwalam mojemu dziecku inspirować się innymi autorytetami, sam też chętnie ich wysłucham. Pamiętajmy, że nie mamy wyłączności na receptę na szczęście dla naszego dziecka.

5. Patrzę i widzę – skoro chcę być i jestem autorytetem, to przyjmuję od dziecka do wiadomości informacje, zachowania, relacje, które istnieją mimo mojej woli, akceptując je zgodnie z pierwotnym założeniem bezgranicznego uczucia do dziecka. Autorytet – rodzic zawsze ma otwarte drzwi, serce i umysł, fenomen tego zjawiska pozwala budować poczucie własnej wartości u dziecka, co będzie stanowiło najważniejszą podstawę do radzenia sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach.