Ile kosztuje wyprawka do przedszkola?

kindergarten-421623_640

Twoje dziecko już wkrótce będzie dumnym przedszkolakiem? Z wysłaniem maluszka do przedszkola łączą się nie tylko emocje, lecz także konieczność zgromadzenia wyprawki. Ile może ona kosztować?

Przed posłaniem dziecka do przedszkola trzeba kupić wiele produktów. Ponieważ zgromadzenie wyprawki może być kosztowne, warto pomyśleć o niej odpowiednio wcześniej. Jakie rzeczy przydadzą się przedszkolakowi? Co koniecznie musi on zabrać ze sobą pierwszego dnia? I wniesienia jakich opłat mogą domagać się przedszkola?

Zasadniczo wyprawkę dziecka do przedszkola można podzielić na: ubrania i przybory niezbędne do leżakowania, artykuły higieniczne, przybory szkolne i opłaty, które muszą ponieść rodzice. Część z tych produktów rodzice mogą zakupić na długo przed końcem sierpnia i tym samym rozłożyć koszty związane ze zgromadzeniem kompletnej wyprawki.

Ubrania i przybory do leżakowania

Zabawa na przedszkolnym placu zabaw może skończyć się zabrudzeniem ubrania. Wystarczy chwila nieuwagi i śniadanie lub herbata lądują na bluzce czy spodniach. Z tego względu przedszkola wymagają, by rodzice dostarczyli zestaw ubrań na zmianę. Komplet obejmuje – poza spodniami czy koszulką – również bieliznę. Koszt trudno oszacować, bo zależy od preferencji rodziców – jedni wydadzą na ubrania na zmianę 200 zł, innym wystarczy 50 zł. Poza tym rodzice muszą liczyć się z zakupem wygodnego obuwia na zmianę i – jeżeli dziecko nie będzie mogło zostawić butów w przedszkolu – również worka na buty.

Poza dodatkowym zestawem ubrań nie można zapomnieć o przyborach do leżakowania. W przedszkolu dziecko nie tylko uczy się i bawi, lecz także odpoczywa. Potrzebny będzie komplet pościeli, poduszka, koc i piżama. Podobnie jak w przypadku ubrań kwota zależy od tego, jakie produkty wybiorą rodzice. Koszt zakupu przyborów do leżakowania można szacować na 100–300 zł.

Przybory higieniczne

W przedszkolu dziecko potrzebuje wielu przyborów higienicznych. Część może być do wspólnego użytku wszystkich przedszkolaków, np. papier toaletowy czy chusteczki higieniczne. Wówczas rodzice najczęściej zbierają pieniądze między sobą. Z drugiej strony są produkty, które każde dziecko powinno mieć oddzielne. Mowa o ręczniku, mydle, grzebieniu, szczoteczce do zębów czy paście do zębów.

Ile kosztuje ich zakup? Z powodzeniem można zmieścić się w kwocie 50 zł. Warto też pamiętać, że pasta do zębów, podobnie jak grzebień czy mydło, posłuży dziecku przez dłuższy czas. Zakup tych produktów nie powinien być zbyt wielkim obciążeniem dla domowego budżetu i śmiało można je zacząć gromadzić odpowiednio wcześniej.

Przybory szkolne

Dzieci są kreatywne, a swoje pomysły przelewają np. na papier. Przedszkole to również czas stawiania pierwszych, jeszcze koślawych literek. Przybory szkolne są zatem niezbędne i składają się na wyprawkę. Jakie produkty zakupić, by dziecko miało wszystko, czego potrzebuje? Z pewnością przyda się kilka cienkich zeszytów, dobry długopis czy ołówek. Z zakupem kompletu kredek, farbek, flamastrów czy bloków do rysowania warto się wstrzymać. Może się okazać, że przedszkole będzie miało takie przybory na stanie lub rodzice zdecydują się na ich zakup ze składki. Takie rozwiązanie pozwoli wszystkim zainteresowanym zminimalizować koszty skompletowania wyprawki.

Ile trzeba wydać na przybory szkolne dla przedszkolaka? W zależności od tego, czy rodzice zdecydują się na wspólny zakup większości produktów, czy też każdy będzie zobowiązany zrobić to we własnym zakresie, cena może wynieść od 10 do 50 zł.

Dodatkowe opłaty

Wyprawka przedszkolaka to więcej niż tylko ubrania czy różne przybory. Pamiętać trzeba również o konieczności uiszczenia składki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego obsługującego daną placówkę cena może nie przekroczyć 40 zł za cały rok.

Rodzice muszą liczyć się też z opłatą za wyżywienie dziecka w przedszkolu. Skorzystanie z tej oferty eliminuje konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków dziecku na cały dzień. Koszty za wyżywienie wynoszą zazwyczaj od 5 do 10 zł dziennie.