12 cech dobrego przedszkola – na co zwrócić uwagę

soft_pastels_hires-880x583

Dziecko spędza w przedszkolu codziennie kilka godzin. Ważne jest, by miało w nim zapewnione dobre warunki i opiekę. Odkąd nie obowiązuje rejonizacja, rodzice sami mogą wybrać placówkę, do której zgłoszą swoje dziecko. Bez względu na to, czy chcecie zapisać malucha do przedszkola prywatnego czy państwowego, przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego miejsca skorzystajcie z naszych rad.

Dla wielu rodziców jest to jedna z trudniejszych decyzji dotyczących ich dziecka. Od tej pory Wasz maluch spędzi parę godzin dziennie z dala od Was, pod opieką kogoś obcego. Często, szczególnie gdy po raz pierwszy wybieracie przedszkole, pojawia się problem, co tak naprawdę wziąć pod uwagę. Oto nasza ściągawka. Pomoże Wam ustalić priorytety i zwrócić uwagę, na to, co najważniejsze.

 1. Lokalizacja

Bardzo praktyczna i niezmiernie ważna cecha przedszkola. Przy wyborze warto kierować się odległością od domu bądź od pracy rodzica. Coś, co dziś wydaje się błahostką – 30 min dojazdu, po kilku miesiącach, w sezonie zimowym, może stać się utrapieniem. Niektóre dzieci lubią dłużej pospać, nie ma sensu ściągać ich z łóżek wcześniej. Spacer do odległego przedszkola, szczególnie gdy pada lub jest zimno, nie należy do przyjemności.

 1. Dodatkowe zajęcia edukacyjne

Dla wielu rodziców jest to bardzo ważna sprawa. Oferta zajęć dodatkowych, ich dostępność, jakość, ewentualne opłaty – wszystko to warto ustalić, nim ostatecznie zdecydujemy się na daną placówkę. Być może interesuje nas przedszkole profilowane. Przedszkola prywatne w tej materii mają bardzo szeroką ofertę. Możemy wybrać przedszkole sportowe, językowe, artystyczne a nawet ekologiczne. Zapoznajcie się też z planami przedszkola dotyczącymi wyjść. Dla zrównoważonego rozwoju dziecka ważne są również atrakcje odbywające się poza placówką: wycieczki, spacery po parku, wyjścia do teatru.

 1. Możliwość adaptacji

Jedną z najważniejszych cech przedszkola jest poczucie bezpieczeństwa, jakie możliwie najszybciej ma tam poczuć maluch. Dziecko powinno mieć możliwość dokładnego poznania nowego miejsca i osób, które będą się nim opiekowały. Dobre przedszkole daje czas na adaptację. Dziecko musi mieć szansę pobyć tam z rodzicem, oswoić się z paniami. W przedszkolu wszystko wygląda trochę inaczej niż w domu. Maluch powinien poznać zwyczaje panujące w danym miejscu, być troskliwie i ze zrozumieniem wprowadzany w reguły, które panują w grupie.

 1. Kadra

Koniecznie należy zapoznać się z paniami, które będą od tej pory zajmować się naszym dzieckiem w przedszkolu. Lokalizacja ani dobre zajęcia dodatkowe nie pomogą, jeśli pani nie jest miła i dziecko jej nie polubi. To nie musi być miłość od pierwszego wejrzenia, wiadomo, że nikt nie jest lepszy niż mama. Warto się jednak przyjrzeć temu, jak wychowawczynie traktują podopiecznych, w jaki sposób się do nich zwracają, czy po zajęciach potrafią odpowiedzieć na pytania dotyczące dziecka. Zwróćmy też uwagę na ogólną atmosferę panującą w przedszkolu. Czy panuje tam wzajemny szacunek i życzliwość, czy raczej wyczuwa się nerwowość? Słuchajcie swojej intuicji, Wasze odczucia są decydujące.

 1. Traktowanie rodziców

Ten punkt wynika z poprzedniego. Przy wizycie w przedszkolu należy zwrócić uwagę również na to, jak traktuje się tam rodziców. Jako gości czy intruzów? Czy przedszkole jest nastawione na współpracę z rodzicami? Czy jest gotowe wysłuchać uwag? Dobry kontakt rodzica z wychowawcą i dyrekcją przedszkola jest ogromnie ważny dla dobra dziecka. Rodzic powinien otrzymywać rzetelną informację o tym, jak radzi sobie jego pociecha. Nie powinien też być zbywany, jeśli jest czymś zaniepokojony.

 1. Indywidualne podejście do dziecka

Przedszkole uczy między innymi funkcjonowania w grupie, podporządkowywania się panującym zasadom. Panie muszą zaopiekować się w jednym czasie większą liczbą dzieci. Nie znaczy to jednak, że dzieci wszystko muszą robić „na trzy cztery”. Warto dowiedzieć się, jak w danym przedszkolu traktowane są indywidualne potrzeby dzieci. Czy mają swobodny dostęp do toalety? Czy w czasie korzystania z niej mogą liczyć na intymność a w razie potrzeby na pomoc? Czy dzieci nie są zmuszane do jedzenia? Naciskane bądź szantażowane emocjonalnie (zjedz, bo powiem mamie i będzie jej przykro)? Jak wygląda sprawa leżakowania? Czy jeśli dziecko już nie śpi w dzień, może zrelaksować się w inny sposób? Słuchając bajek albo muzyki?

 1. Bezpieczeństwo

Jest to bardzo ważna kwestia. Po pierwsze dziecko nie może mieć możliwości samodzielnego opuszczenia przedszkola. Po drugie na teren przedszkola nie powinny wejść osoby niepowołane. Po przyjściu do wybranego przedszkola rozejrzyjcie się, czy w jego bezpośrednim pobliżu jest ruchliwa ulica. Warto sprawdzić, jak rozwiązano kwestie bramy wejściowej. Czy jest domofon? Czy brama jest zamykana? Czy dziecko może ją otworzyć od wewnątrz? Czy istnieje monitoring? Nie wahajcie się pytać o wszelkie kwestie, które Was zaniepokoją.

 1. Liczebność grupy

Brak miejsc w przedszkolach państwowych powoduje, że grupy są z reguły dość liczne. Maksymalna liczba dzieci w takiej grupie to 25. Jeśli więc zdecydujecie się na placówkę państwową i otrzymacie w niej miejsce, możecie spodziewać się, że grupa będzie bardzo liczna. W przedszkolach prywatnych bywa z tym różnie, z reguły jest to nie więcej niż kilkanaścioro dzieci. Jednak niewątpliwie, warto zapytać o planowaną maksymalną liczbę przedszkolaków w grupie.

 1. Przytulne sale

Sale w przedszkolu nie powinny być ani zbyt duże (dziecko może czuć się zagubione), ani zbyt małe (dzieci potrzebują przestrzeni). Najważniejsze jednak, czy są przytulne, dostosowane do potrzeb dzieci, mają ładne, funkcjonalne wyposażenie i są schludne.

 1. Własna kuchnia

Zapytajcie, czy potrawy są gotowane na miejscu. Wiele przedszkoli, szczególnie prywatnych, nie ma swojego zaplecza gospodarczego. Catering jednak rzadko się sprawdza. Często potrawy nie są smaczne, różnie bywa z ich świeżością. Możecie też przyjrzeć się menu, jakie dane przedszkole serwuje. Powinno być wywieszone w widocznym miejscu.

 1. Plac zabaw, zaplecze sportowe

Nie każde przedszkole ma własny plac zabaw. Jego brak może skutkować rzadszymi wyjściami. Przy brzydkiej pogodzie samo dojście do parku może okazać się problematyczne. Dalsze wyjścia są też mniej bezpieczne, szczególnie w grupie najmłodszych dzieci. Własny plac zabaw oznacza bliskość przedszkola w razie nagłej potrzeby skorzystania z toalety czy przebrania się. Niektóre placówki posiadają salę gimnastyczną, gdzie dzieci mogą odbywać atrakcyjne zajęcia sportowe. Wiadomo przecież, jak ważna jest możliwość ruchu dla kilkulatków.

 1. Opłaty

Ceny prywatnych przedszkoli wahają się bardzo znacznie. Wiele zależy od miasta, w którym się znajdują a także od proponowanej oferty. Warto dopytać, czy nadprogramowe zajęcia są dodatkowo płatne oraz jaka jest cena godziny opieki nad dzieckiem po zadeklarowanym czasie pobytu. Przedszkole państwowe będzie na pewno mniejszym wydatkiem ale i tam ceny mogą się różnić.

RAMKA: Przed wyborem przedszkola warto zasięgnąć języka wśród znajomych, mam na placu zabaw, sąsiadek. Świetnym źródłem informacji jest nasz serwis J Zapraszamy tym samym do dodawania opinii o znanych Wam przedszkolach i do wymiany informacji na forum.

2 komentarzy
 1. justekmakemesmile 6 lat ago

  Dla mnie bardzo ważne i istotne jest przestrzeganie zaleceń medycznych dzieci chorych…

 2. ZadowolonaMama 5 lat ago

  Rodzice pamiętajcie dzieci to nie zabawki, wystrój sal, sprzęty, mnogość dodatkowych zajęć, a dobre opiekunki – dlatego to najważniejszy element na którym musimy się skupić wybierając przedszkole dla naszego dziecka. Ja właśnie na tym się skupiłam i dlatego wybrałam prywatne przedszkole p.w. Matki Bożej Brzemiennej w Krakowie- właśnie tam spotkałam się z naprawdę miłymi kobietami którym bez problemu mogłam oddać mojego synka pod opiekę:) Może to brzmi jak bezczelna reklama, ale szczerze stwierdzam, że jestem bardzo zadowolona z tego przedszkola jak i również mój syn 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?