Zielony maluch – zadbajmy wspólnie o środowisko!

human-736100_1280

Dbamy o siebie i o swoje dzieci na wiele sposobów. Witaminki, ciepłe szale w chłodne dni, mycie zębów po każdym posiłku – to tylko jedne z niewielu przykładów z długiej listy czynności jednoznacznie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak czy wystarczająco dbamy o swoje otoczenie? Chyba każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, zachwycać się kwitnącą przyrodą i nie martwić się o to, że możemy potknąć się o leżące sterty śmieci. Czasami jednak w natłoku zajęć zapominamy o tym, że to od nas zależy, jak wyglądać będzie nasz świat.

Na szczęście, z pomocą przyjść mogą nam nasze pociechy! Jak wynika z badania Eco Playdo, przeprowadzonego wśród polskich przedszkolaków, aż 99% z nich zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o przyrodę. Nasze dzieci wiedzą (w ponad 90%), jakie działania są niekorzystne dla środowiska. Przedszkolaki zdają sobie sprawę z konieczności segregacji śmieci, w zdecydowanej większości (ponad 70%) rozróżniają pojemniki na odpady i wiedzą co, dzięki recyklingowi, można uzyskać.

Dzieci w wieku przedszkolnym rozumieją potrzebę gaszenia niepotrzebnie zapalonego światła (91% przedszkolaków) i zdają sobie sprawę, że po zakończeniu korzystania z urządzenia elektrycznego należy je wyłączyć (ok. 80%). Co szczególnie optymistyczne – aż 88,6% naszych pociech wciska przełącznik światła przy wychodzeniu z pokoju.

Mniej optymistyczna jest natomiast podobna relacja w kontekście oszczędzania wody. Choć 81% przedszkolaków wie, że przy braniu prysznica zużywa się mniej wody niż kąpiąc się w wypełnionej po brzegi wannie, to jednak tylko 65,4% dzieci z niego korzysta. Przyczyn tej dysproporcji może być wiele, choć zapewne najbardziej oczywistą wydaje się być ta, że to właśnie rodzice, przez swoją wygodę, wybierają rozwiązanie mniej korzystne dla środowiska.

Dzieci rozumieją ekologiczny styl życia i płynące z niego korzyści. Wiedzą (93%), że jazda na rowerze jest bardziej ekologiczna niż korzystanie z samochodu, a także znają źródła ekologicznej energii elektrycznej, bowiem aż 94% pozytywnie oceniło elektrownie wiatrowe.

Dzieci podkreśliły też, że wzorce postaw ekologicznych otrzymują od rodziców – ponad 40% wszystkich przebadanych przedszkolaków wskazało mamę lub tatę jako główne źródło wiedzy na temat środowiska. Potwierdza to tylko, jak ważna jest nasza postawa w kreowaniu odpowiednich postaw wśród dzieci. Nasze pociechy wiedzą, że należy dbać o środowisko, my tylko (albo aż) musimy im pomóc, by tę wiedzę przełożyły na praktyczne działania. Wspólny spacer i wyrzucanie posegregowanych wcześniej śmieci może być dla dziecka okazją do świetnej zabawy, a nam da świadomość, że przyszłość naszego środowiska będzie malować się w zielonych barwach.