Wszy! Ratunku!

kids-143022_1280-875x583

Jednym z problemów, z którymi może zetknąć się rodzic przedszkolaka, są wszy. Niesłusznie kojarzone z brudem i ubóstwem, mogą przytrafić się każdemu, nawet najbardziej zadbanemu dziecku. Jak dochodzi do zarażenia, czy można się przed nim ustrzec i co robić, gdy wszy już się pojawią – podpowiadamy w naszym artykule.

Wszy to pasożyty bytujące na skórze człowieka. Przenoszą się bezpośrednio z owłosionej skóry głowy na inną głowę, dlatego tak bardzo zakażeniu sprzyjają większe zbiorowiska ludzi, w przypadku dzieci – żłobki, przedszkola, klubiki i szkoły.

Zakażenie

Każde większe zagęszczenie ludzi sprzyja przenoszeniu się wszy. Posyłając dziecko do przedszkola, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później może się zarazić wszami. Najczęściej przenoszą się one bezpośrednio z głowy na głowę, nie ma dla nich znaczenia długość włosów, ich gęstość czy stan higieny. Zdarzają się również zakażenia pośrednie, czyli poprzez zakażoną odzież (czapki), szczotki i akcesoria do włosów, grzebienie, ręczniki czy pościel. Wesz może przeżyć bez pożywienia, czyli na przykład na odzieży, około 48 godzin. Jeśli dziecko „przyniesie” z przedszkola wszy, istnieje spore ryzyko, że reszta rodziny również zostanie nimi zarażona.

Ryzyko

Wszy zazwyczaj są nieliczne i ich obecność nie wiąże się z objawami chorobowymi, poza nieprzyjemnym i uciążliwym świądem. Jednak skutkiem pasożytowania wszy mogą być:

 • rozwój choroby pasożytniczej inaczej parazytozy – wszawicy,
 • reakcje alergiczne,
 • zakażenia wtórne np. grzybiczne, bakteryjne,
 • przenoszenie mikroorganizmów chorobotwórczych wywołujących choroby zakaźne.

 

Objawy

Wesz ludzka jest biało-szara, mierzy ok. 2-4,5 mm, dlatego jest naprawdę trudna do zauważenia, szczególnie na jasnych włosach. Cykl rozwojowy wszy to ok. 3 tygodni. Jaja, popularnie zwane gnidami, mają ok. 0,8 mm, przyklejone są do włosów w odległości kilku milimetrów od powierzchni skóry. Pasożyt ten preferuje owłosioną skórę głowy, szczególnie często umiejscawia się we włosach za uszami oraz w okolicach potylicy, zdarza się, że bytuje na karku a nawet na plecach.

Obecność wszy zwykle manifestuje się zmianami skórnymi. Skutkiem ukłucia jest stan zapalny skóry, spowodowany drażniącym działaniem śliny. Skóra swędzi, wskutek drapania pojawia się strupek i może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Prawdopodobnie łatwiej zaobserwować jaja wszy niż żywe pasożyty. Należy w tym celu bardzo dokładnie przejrzeć skórę głowy, skupiając uwagę na zagłębieniach za uszami, karku, okolicach potylicy. Gnidy można pomylić z łupieżem. Jednak podczas gdy łupież łatwo zdmuchnąć z włosów, jaja wszy mocno są do nich przyklejone i trudno je odczepić. Drobne ślady ukłuć na skórze karku i głowy będą dodatkową wskazówką.

Leczenie

Jeśli na skórze dziecka zauważysz objawy zakażenia pasożytem, nie wpadaj w panikę. Wszy nie są trudne do wyeliminowania, szczególnie obecnie, przy szerokim wyborze skutecznych i szybkich preparatów dostępnych w każdej aptece.

 • Zastosuj odpowiedni preparat
  Niezwłocznie kup w aptece preparat przeciw wszom. Pasożyt ten szybko się mnoży i rozprzestrzenia, dlatego im wcześniej przeprowadzisz kurację, tym lepiej. Dostępne postaci preparatów to płyn, pianka bądź szampon. Dokładnie przeczytaj zalecenia producenta i zastosuj się do nich. Preparaty przeciwko pasożytom mają silnie działające substancje, które mogą być szkodliwe, jeśli nie zostaną zachowane środki ostrożności. Pilnuj, by dziecko ich przypadkiem nie połknęło, nie wtarło w oczy itd.
 • Wyczesz specjalnym grzebieniem
  Z reguły do preparatów przeciw wszom dołączony jest grzebień. Ma on bardzo gęste ząbki, pozwalające wyczesać z włosów dziecka martwe pasożyty po zabiegu. Powinien również poradzić sobie z większością gnid, co jest bardzo ważne. Jeśli nie pozbędziemy się wszystkich jajeczek, wyklują się z nich następne wszy i problem zacznie się od początku.
 • Powtórz zabieg po 7 dniach

Koniecznie powtórz zabieg po tygodniu. Jednorazowe zastosowanie preparatu nie daje gwarancji na pozbycie się wszystkich pasożytów. Należy też pamiętać, że od poprzedniego zastosowania mogło wykluć się z gnid ich kolejne pokolenie.

 • Przeprowadź kurację na wszystkich członkach rodziny

Pamiętaj, że wszami łatwo się zarazić. Wszystkie osoby, mieszkające pod jednym dachem z zarażoną osobą mogą również mieć wszy, nawet jeśli nie zdradzają objawów. Koniecznie poddaj więc kuracji wszystkich członków swojej rodziny.

 • Zrób generalne porządki

Koniecznie wypierz wszystkie ubrania dziecka w minimum 60 stopniach. Nie zapominaj o czapkach, kurtkach i szalikach. Należy wyprać również pościel, ręczniki, narzutę – wszystko z czym dziecko miało kontakt. Dobrze byłoby też potraktować w ten sposób pluszowe oraz materiałowe zabawki. Wszystko, co się da, przeprasuj dodatkowo gorącym żelazkiem, a to, czego się nie da (kanapa, dywany), dokładnie, kilkakrotnie odkurz. Wygotuj szczotki i grzebienie. Rzeczy, których nie można prać w wysokich temperaturach ani dokładnie odkurzyć, zapakuj do worka i dokładnie zawiąż. W czasie zimy możesz dodatkowo wystawić je na balkon. Po 2 tygodniach wypierz je albo dokładnie wytrzep.

Ramka: Pamiętaj, by po dokładnym odkurzeniu mieszkania i wszystkich sprzętów, worek z odkurzacza szczelnie zawiązać w plastikowej torbie i niezwłocznie wyrzucić. Koniec ramki

Lekarz

W większości wypadków rodzice są w stanie sami zwalczyć wszy w domu i nie jest konieczna konsultacja u lekarza. Na wizytę należy się wybrać, jeśli dziecko jest małe (do dwóch lat), jest alergikiem albo astmatykiem lub gdy wszy pojawiły się na brwiach czy rzęsach.

Profilaktyka

Nie ma niestety preparatów, które chroniłyby nas przed zakażeniem. Dziecko systematycznie uczęszczając do przedszkola, stykając się z rówieśnikami podczas zabaw, ma sporą szansę znów nabawić się tej przykrej dolegliwości. Warto zapamiętać kilka zasad i stosować je na co dzień.

 • Często przeglądaj głowę dziecka
  Warto uczynić z tego rytuał i jeśli nie codziennie, to co kilka dni przejrzeć włosy dziecka, czy nie pojawiły się objawy powtórnego zakażenia. Koniecznie rób to po powrocie z wyjazdów, w których brała udział większa liczba dzieci.
 • Obserwuj

Zwracaj uwagę, jeśli dziecko częściej niż zwykle drapie się lub skarży na świąd.

 • Wpajaj zasady higieny

Od małego ucz dziecko, że tak, jak każdy używa swojej szczoteczki do zębów, tak samo każdy powinien używać tylko swojego grzebienia oraz ręcznika.

 • Kup preparat na zapas

Preparaty przeciw wszom są dostępne w każdej aptece bez recepty. Jednak w przypadku zakażenia warto użyć preparatu bezzwłocznie, zamiast jeździć w niedzielę wieczorem po mieście w poszukiwaniu dyżurującej placówki. Preparaty te mają z reguły długie terminy przydatności do użycia.

 • Schowaj wstyd do kieszeni

Warto rozmawiać o tym problemie z innymi rodzicami w przedszkolu i informować się wzajemnie o przypadkach zakażeń wszami. Tylko wspólne działania rodziców dają szansę zahamowania rozprzestrzeniania się pasożytów.

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?