Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać chorobę u dziecka?

child-562297_1280

Bolące gardło, katar, kaszel… Każdy z nas wie, że mogą być to objawy przeziębienia lub grypy. Tylko wnikliwa obserwacja pozwala stwierdzić, która choroba rozwija się w organizmie. Co w przypadku dzieci, które mogą niedokładnie informować, co je boli?

Nawet przeziębienie, jeżeli dotyka dziecko, jest dużym problemem dla rodziców. Gorączka, kaszel czy katar mogą spowodować, że maluch będzie markotny, nie będzie chciał jeść czy się bawić. Co więcej, wymienione objawy nie zawsze muszą wskazywać na przeziębienie – czasem jest to poważniejsza choroba, czyli grypa. By właściwie pomóc maluszkowi, w pierwszej kolejności niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Jako rodzic możesz to zrobić jeszcze przed wizytą u lekarza.

To przeziębienie, gdy…

…objawy nie wystąpiły nagle. Baczna obserwacja dziecka pozwala odróżnić przeziębienie od grypy m.in. po szybkości, z jaką pojawiają się kolejne symptomy choroby. Jeżeli jednego dnia zauważyłaś, że dziecko ma katar, a na drugi dzień wystąpił kaszel, to można mówić o przeziębieniu. Powinnaś też pamiętać, że nieżyt nosa jest objawem charakterystycznym dla tej infekcji wirusowej – stosunkowo rzadko pojawia się przy grypie.

Grypa, w odróżnieniu od przeziębienia, „ścina z nóg”. Jeżeli u maluszka z godziny na godzinę pojawiają się kolejne objawy infekcji wirusowej, to śmiało można stwierdzić, że to grypa. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest podwyższona temperatura ciała. Gorączka może utrzymywać się przez kilka pierwszych dni. Jeżeli wstępnie rozpoznałaś grypę, to konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą.

Jak pomóc dziecku?

Dziecko w czasie przeziębienia i grypy może nie mieć apetytu i być marudne. Poza zapisanymi przez lekarza lekarstwami warto mu podawać również dużą ilość napojów. Sprawdzą się zwłaszcza owocowe lub ziołowe herbaty, soki przecierowe czy kompoty. Przyjmowanie dużej ilości napojów jest istotne, ponieważ może zminimalizować ryzyko odwodnienia.

W czasie trwania choroby nie warto zmuszać dziecka do jedzenia – brak apetytu jest związany ze skoncentrowaniem się organizmu na walce z infekcją wirusową. Lepszym rozwiązaniem będzie wzbogacenie niewielkich posiłków zjadanych przez maluszka w jak największą ilość warzyw i owoców. Zawarte w nich witaminy i mikroelementy dostarczą niezbędnych składników.

Gdy u dziecka rozpoznano grypę i męczy je gorączka, warto sięgnąć po chłodne okłady. Ich przygotowanie nie stanowi problemu, a mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała i tym samym przynieść maluszkowi ulgę.

Jak uchronić dziecko przed przeziębieniem lub grypą?

Jako rodzic, który widział swoje dziecko cierpiące z powodu przeziębienia lub grypy, możesz zastanawiać się, czy istnieją skuteczne sposoby, by uchronić je przed kolejnym zachorowaniem. Okazuje się, że jest kilka prostych zasad, które mogą zminimalizować ryzyko złapania infekcji wirusowej. Oto one:

• Higiena. Od najmłodszych lat warto wpajać dziecku podstawowe zasady higieny. Będą one szczególnie ważne, gdy maluch pójdzie do przedszkola lub szkoły – wówczas o przeziębienie lub grypę nietrudno.
  • Nie przegrzewaj dziecka. Wielu rodziców ma z tym problem, bo wydaje się im, że dodatkowy sweter uchroni przed przeziębieniem. Nic bardziej mylnego! Może to doprowadzić jedynie do przegrzania organizmu. Ubiór dziecka powinien być dopasowany do pogody.
  • Dbaj o dietę. Spożywane posiłki mają nam dostarczyć nie tylko energii do działania, lecz także witamin i wszystkich niezbędnych mikroelementów. Jeżeli chcesz, by twoje dziecko cieszyło się zdrowiem, zadbaj o to, by miało urozmaiconą, pełną zdrowych owoców i warzyw dietę.

Charakterystyczne objawy Przeziębienie Grypa
Podwyższona temperatura Występuje bardzo rzadko Występuje zawsze, najczęściej jest wyższa niż 39Co
Nieżyt nosa Uciążliwy, pojawia się prawie zawsze Najczęściej się nie pojawia, a jeżeli tak, to jest łagodny
Bóle mięśni Pojawiają się, ale bardzo rzadko Tak, wielu pacjentów skarży się na tę dolegliwość