Mamo! Mogę mieć depresję!

baby-469280_1280

Depresja jest przez wielu z nas kojarzona wyłącznie jako zaburzenie dotykające dorosłych. Niemniej jednak, choroba ta dotykać może już nawet niemowlęta! Choć świadomość możliwości wystąpienia problemów emocjonalnych i zaburzeń nastroju wśród dzieci wzrasta, to wciąż wielu rodziców nie traktuje problemu poważnie, uważając, że dziecko jest po prostu leniwe bądź nieśmiałe. Depresja u dzieci bywa także błędnie rozpoznawana jako zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), bowiem w przeciwieństwie do dorosłych –  dzieci częściej reagują drażliwością niż smutkiem. Choroba ta może jednak występować równolegle z innymi zaburzeniami psychicznymi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na depresję może cierpieć 2% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dotykając w równym stopniu zarówno dziewczynki jak i chłopców.

Dzieci z zaburzeniami depresyjnymi są przygnębione, brakuje im energii i entuzjazmu do zabaw oraz codziennych zajęć. Mają problemy ze skoncentrowaniem się na wykonywanych czynnościach. Są także wycofane w relacjach z innymi dziećmi lub dorosłymi. Przedszkolak z depresją może mieć problemy z wykonywaniem jakichkolwiek poleceń nauczyciela. Z drugiej strony, dzieci dotknięte depresją mogą także być wyjątkowo rozdrażnione, nadąsane, a nawet agresywne.

Chory na depresję przedszkolak może określać siebie jako głupiego, brzydkiego lub niekochanego, zwłaszcza jeśli poznał już w swojej grupie rówieśniczej zestaw słów, dzięki którym może określić się szczególnie negatywnie. Dzieci, które zostały skonfrontowane z tematyką śmierci mogą podejmować także w skrajnych przypadkach próby samobójcze! Mogą one w sposób świadomy próbować się skrzywdzić lub zranić, w sposób zdecydowanie jednak nie przypominający tych podejmowanych przez dorosłych. Całe szczęście, praktycznie wszystkie te próby okazują się być nieskutecznymi.

Przedszkolak z depresją może bać się bez wyraźnego powodu i wykazywać opóźnienie w ważnych etapach rozwojowych, takich jak korzystanie z toalety, czy samodzielne jedzenie. Dziecku z zaburzeniami depresyjnymi mogą się także nazbyt często zdarzać różnego rodzaju wypadki, które znacznie przewyższają swoją częstotliwością i wielkością stłuczone kolano podczas zabawy w przedszkolu.

Depresja u dorosłych jest najczęściej rozpoznawana dzięki rozmowie, jednak trudno wyobrazić sobie, by maluch był w stanie dokładnie opowiedzieć o swoich problemach. Diagnoza depresji u dziecka powinna być zatem oparta na rozmowie z rodzicami i obserwacji zachowania pociechy. Pomocna może być także opinia przedszkolanki lub niani. Najważniejszym, w ocenie zdrowia naszego dziecka jest jednak wybór odpowiedniego specjalisty. Nie bójmy się zasięgnąć opinii psychiatry dziecięcego – w końcu lepiej jest dmuchać na zimne.