Mamo! Mogę mieć depresję!

baby-469280_1280

 

 

Depresja jest przez wielu z nas kojarzona wyłącznie jako zaburzenie dotykające dorosłych. Niemniej jednak, choroba ta dotykać może już nawet niemowlęta! Choć świadomość możliwości wystąpienia problemów emocjonalnych i zaburzeń nastroju wśród dzieci wzrasta, to wciąż wielu rodziców nie traktuje problemu poważnie, uważając, że dziecko jest po prostu leniwe bądź nieśmiałe. Depresja u dzieci bywa także błędnie rozpoznawana jako zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), bowiem w przeciwieństwie do dorosłych –  dzieci częściej reagują drażliwością niż smutkiem. Choroba ta może jednak występować równolegle z innymi zaburzeniami psychicznymi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na depresję może cierpieć 2% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dotykając w równym stopniu zarówno dziewczynki jak i chłopców.

Dzieci z zaburzeniami depresyjnymi są przygnębione, brakuje im energii i entuzjazmu do zabaw oraz codziennych zajęć. Mają problemy ze skoncentrowaniem się na wykonywanych czynnościach. Są także wycofane w relacjach z innymi dziećmi lub dorosłymi. Przedszkolak z depresją może mieć problemy z wykonywaniem jakichkolwiek poleceń nauczyciela. Z drugiej strony, dzieci dotknięte depresją mogą także być wyjątkowo rozdrażnione, nadąsane, a nawet agresywne.

Chory na depresję przedszkolak może określać siebie jako głupiego, brzydkiego lub niekochanego, zwłaszcza jeśli poznał już w swojej grupie rówieśniczej zestaw słów, dzięki którym może określić się szczególnie negatywnie. Dzieci, które zostały skonfrontowane z tematyką śmierci mogą podejmować także w skrajnych przypadkach próby samobójcze! Mogą one w sposób świadomy próbować się skrzywdzić lub zranić, w sposób zdecydowanie jednak nie przypominający tych podejmowanych przez dorosłych. Całe szczęście, praktycznie wszystkie te próby okazują się być nieskutecznymi.

Przedszkolak z depresją może bać się bez wyraźnego powodu i wykazywać opóźnienie w ważnych etapach rozwojowych, takich jak korzystanie z toalety, czy samodzielne jedzenie. Dziecku z zaburzeniami depresyjnymi mogą się także nazbyt często zdarzać różnego rodzaju wypadki, które znacznie przewyższają swoją częstotliwością i wielkością stłuczone kolano podczas zabawy w przedszkolu.

Depresja u dorosłych jest najczęściej rozpoznawana dzięki rozmowie, jednak trudno wyobrazić sobie, by maluch był w stanie dokładnie opowiedzieć o swoich problemach. Diagnoza depresji u dziecka powinna być zatem oparta na rozmowie z rodzicami i obserwacji zachowania pociechy. Pomocna może być także opinia przedszkolanki lub niani. Najważniejszym, w ocenie zdrowia naszego dziecka jest jednak wybór odpowiedniego specjalisty. Nie bójmy się zasięgnąć opinii psychiatry dziecięcego – w końcu lepiej jest dmuchać na zimne.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?