Gdy Twoje dziecko także jest palaczem

still-life-167845_1280

Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej obserwowanych w Polsce nałogów. Według badań Ministerstwa Zdrowia, papierosy pali aż 9 milionów Polaków. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę ze skutków palenia tytoniu podczas ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. „Problem” wydaje się być rozwiązany, gdy pokarm naturalny zostaje odstawiony, a papieros znowu wraca do ust rodzica.

Bierne palenie jest zjawiskiem wdychania dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę. Paradoksalnie jest dużo bardziej niebezpieczne niż czynne palenie, bowiem tak zwany boczny strumień dymu zawierać może aż 15 razy więcej tlenku węgla i nawet 20 razy więcej szkodliwej i uzależniającej nikotyny niż dym wdychany przez palącego.

Szacuje się, że około 3 milionów dzieci w Polsce jest biernymi palaczami, z czego około 700 tysięcy stanowią przedszkolaki. Dziecko palącego przy nim rodzica „pali” zatem nawet 20 razy więcej niż on sam, tym samym narażając się na poważne problemy zdrowotne. Biernym palaczom grożą choroby płuc i serca, takie jak zapalenia płuc, nadciśnienie, czy groźne dla życia nowotwory. Dym wdychany przez „palącego” przedszkolaka zawiera mnóstwo substancji powodujących alergie, które objawiać się mogą łzawieniem, podrażnieniem błony śluzowej nosa, częstymi zapaleniami dróg oddechowych, a nawet astmą! Aż 30% dzieci narażonych na bierne palenie może wymagać hospitalizacji ze względu na powikłania spowodowane pozornie niegroźną, „zwykłą” grypą. Palące biernie dziecko może mieć problemy z koncentracją, zaangażowaniem w codzienne czynności oraz złym samopoczuciem.

Kompromis stosowany przez wielu rodziców, polegający na wychylaniu się przez okno lub wychodzeniu na balkon także nie rozwiązuje w pełni sprawy, bowiem około 90% dymu tytoniowego jest niewidoczne. Sytuacji nie sprzyja także mieszkanie w domach wielorodzinnych (np. blokach), gdzie dym i wynikające z niego szkodliwe substancje przedostają się poprzez systemy wentylacyjne. Dziecko, nawet niepalących rodziców, które mieszka w bloku ma o 40% większą szansę na kontakt z toksycznymi substancjami tytoniowymi niż jego kolega z wolnostojącego domu.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być całkowite porzucenie palenia. Wyniki badań w polskich domach nie napawają jednak optymizmem, bowiem dla prawie 70%  rodzin bierne palenie i szkodliwość tego nałogu są wciąż tematem tabu. Rodzic, jako wzór do naśladowania dla poznającego dopiero świat dziecka, kształtuje w nim nieświadomie postawy, które być może będą trudne do zmiany w jego późniejszym życiu.  Drogi rodzicu – nie chciałbyś widzieć swojego kilkulatka z papierosem w dłoni, prawda?