Zabawki zdalnie sterowane czy warto je kupić dziecku?

drone-674238_640

Pozwalają ciekawie spędzić czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zabawki zdalnie sterowane, bo o nich mowa, mają też wartość edukacyjną. Czy warto je kupić przedszkolakowi?

Wśród zabawek dostępnych w sklepach z artykułami dziecięcymi osobną grupę stanowią zabawki zdalnie sterowane. Są one wyposażone w odbiorniki i nadajniki, dzięki czemu możliwe jest wprawianie ich w ruch. Ponieważ tego typu zabawki wymagają od dziecka nie tylko przewidywania tego, co stanie się za chwilę, lecz także spostrzegawczości i dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej, pojawia się pytanie: czy mogą one być użytkowane przez przedszkolaka? Tak, bo producenci zadbali o to, by obok wyposażonych w wiele funkcji zabawek zdalnie sterowanych były dostępne również prostsze i łatwiejsze w obsłudze modele.

Jakie zabawki zdalnie sterowane wybrać?

Zabawki zdalnie sterowane zaprojektowane z myślą o młodszych dzieciach to przede wszystkim samochody, wywrotki, łodzie czy helikoptery. Warto zauważyć, że większość z tych urządzeń nadaje się wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń, nie zaś na zewnętrz. Dzieje się tak dlatego, że są one lżejsze (silniejszy podmuch wiatru mógłby je porwać), a sterowanie nimi może odbywać się jedynie na krótszym dystansie.

Wybierając dla przedszkolaka zabawkę zdalnie sterowaną, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy będzie ona bezpieczna. Liczy się też, czy sterowanie zabawką jest łatwe i czy nie wymaga od dziecka szczególnej wiedzy. Zabawka powinna być przy tym wykonana z materiałów wysokiej jakości, tak by ewentualne zderzenia ze ścianami czy meblami nie spowodowały trwałych uszkodzeń lub nie doprowadziły, że zabawka przestanie działać. Dobrze też, by producent oferował części zamienne, bo wówczas zużyte elementy można wymienić niskim kosztem – nie jest konieczne nabywanie nowej zabawki.

Czego nauczy się dziecko?

Zabawki zdalnie sterowane nie mają wartości tylko rozrywkowej. Bawiąc się nimi, dziecko może wyrabiać refleks czy ćwiczyć koncentrację. Ta ostatnia przyda się wówczas, gdy w pokoju powstanie tor przeszkód, które pojazd będzie musiał ominąć, by dojechać do celu, lub gdy wanna zamieni się chwilowo w morze, które przemierzać będą łodzie.

W pierwszych zabawach mogą uczestniczyć również rodzice. Opiekunowie powinni wytłumaczyć, jak sterować pojazdem, i zaprezentować jego możliwości. Ponieważ dziecko uczy się bardzo szybko, wystarczy mu pokazać jeden lub dwa razy, jak posługiwać się dołączonym pilotem, a będzie się wyśmienicie bawić przez wiele godzin. Jeżeli dziecko będzie miało kilka zabawek zdalnie sterowanych, to wymyślenie wspólnej zabawy również nie powinno być większym problemem.

To nie alternatywa dla tradycyjnych zabawek

Zabawki zdalnie sterowane nie są alternatywą dla pluszaków, lalek, samochodów czy kolorowych książeczek – umożliwiają dziecku rozwój, ale z pewnością nie zastąpią wszystkich zabawek. Przyczyna jest prosta: zabawki zdalnie sterowane są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Młodsze dzieci nie będą czerpały z nich przyjemności, bo najprawdopodobniej nie będą w stanie się nimi posługiwać.

Jeżeli jako rodzic zastanawiasz się, czy zakup zabawki zdalnie sterowanej jest dobrym rozwiązaniem, to nie ma żadnych przeszkód, by tego nie zrobić. Dziecko w wieku przedszkolnym jest wystarczająco duże, by zapamiętać, jak obsługiwać zdalnie sterowany samochód czy samolot. A godziny spędzone na wyśmienitej zabawie w dzieciństwie są bezcenne.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?