Świadomość ciała

pexels-photo-11523-large

LUDZIK

Bardzo ważne dla dziecka w wieku przedszkolnym jest poznawanie własnego ciała. Świadomość ciała jest niezwykle istotna w kontekście poruszania się w przestrzeni, kontaktu z innymi, umiejętnego korzystania np. z przyborów do pisania. Poniższa zabawa jest propozycją, dzięki której w przyjemny i atrakcyjny sposób dziecko będzie miało możliwość doświadczenia, poznania siebie poprzez własną fizyczność.

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Papier, farby jadalne

PRZEBIEG

Wiek: 1-2

Przyklej na podłodze duży arkusz papieru (tak aby maleństwo mogło swobodnie działać). Nalej odrobinę farby na tackę i daj dziecku czas na spontaniczne działanie. Jeśli jakimś cudem nie włożyło rączek do farby, zanóż w niej swoją rękę. Odciśnij na kartce. Daj dziecku czas na reakcję. Bawcie się w robienie pieczątek rączkami jak długo starczy wam ochoty i miejsca na papierze.

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Możesz przygotować inne materiały do wykonania odcisku dłoni: plastelinę, masę solną, etc. (przy tej okazji koniecznie pobawcie się w zagniatanie ciasta). Odciskajcie inne części ciała, np.stopy.

KORZYŚCI

Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy myślenie przyczynowo – skutkowe, intencjonalność działania, naprzemienność w działaniu, bada jakości różnych materiałów. Dostarcza ona stymulacji zmysłowej: dotyku, wzroku, czucia głębokiego – propriocepcji.
Wiek: 4 +

1. Moje ciało

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Papier, kredki, kreda.

PRZEBIEG

Ciekawe jacy jesteśmy duzi. Sprawdźmy to. Dzieci kładą się na arkuszu papieru i odrysowujemy ich ciała, a następnie porównujemy. Dorysowujemy części, których brakuje: włosy, usta, oczy… Można także pokolorować odrysowane postacie.

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Takie zabawy można urządzać odrysowując ciało na piasku, bądź kredą w parku. Kontakt dziecka z podłożem i doświadcznie siebie w tej plaszczyźnie, przysparzają wielu wartościowych doznań.

Wiek: 5 +

Możecie ubierać „cienie” w ciuszki wycięte z piapieru kolorowego lub z kawałków materiału. Zabawcie się w robienie śmiesznych twarzy przyklejając do obrysów ciała dziecka wycięte z papieru wąsy, brody, piegi, różnego rodzaju włosy, etc. Można także „pomazać” postacie klejem i obsypać konfetii, czerwoną papryką, podartymi kawałkami papieru, włosy zrobić z przyklejanej wełenki, etc.

Zmierzcie odległości w przestrzeni własnym ciałem: dłońmi, stopami, całymi ciałami.

KORZYŚCI

Rozwijanie świadomości własnego ciała i kreatywności. Różnorodność doświadczeń zmysłowych. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, precyzji i planowania ruchu, małej motoryki, szacowania odległości.