Świadomość ciała

pexels-photo-11523-large

LUDZIK

Bardzo ważne dla dziecka w wieku przedszkolnym jest poznawanie własnego ciała. Świadomość ciała jest niezwykle istotna w kontekście poruszania się w przestrzeni, kontaktu z innymi, umiejętnego korzystania np. z przyborów do pisania. Poniższa zabawa jest propozycją, dzięki której w przyjemny i atrakcyjny sposób dziecko będzie miało możliwość doświadczenia, poznania siebie poprzez własną fizyczność.

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Papier, farby jadalne

PRZEBIEG

Wiek: 1-2

Przyklej na podłodze duży arkusz papieru (tak aby maleństwo mogło swobodnie działać). Nalej odrobinę farby na tackę i daj dziecku czas na spontaniczne działanie. Jeśli jakimś cudem nie włożyło rączek do farby, zanóż w niej swoją rękę. Odciśnij na kartce. Daj dziecku czas na reakcję. Bawcie się w robienie pieczątek rączkami jak długo starczy wam ochoty i miejsca na papierze.

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Możesz przygotować inne materiały do wykonania odcisku dłoni: plastelinę, masę solną, etc. (przy tej okazji koniecznie pobawcie się w zagniatanie ciasta). Odciskajcie inne części ciała, np.stopy.

KORZYŚCI

Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy myślenie przyczynowo – skutkowe, intencjonalność działania, naprzemienność w działaniu, bada jakości różnych materiałów. Dostarcza ona stymulacji zmysłowej: dotyku, wzroku, czucia głębokiego – propriocepcji.
Wiek: 4 +

  1. Moje ciało

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Papier, kredki, kreda.

PRZEBIEG

Ciekawe jacy jesteśmy duzi. Sprawdźmy to. Dzieci kładą się na arkuszu papieru i odrysowujemy ich ciała, a następnie porównujemy. Dorysowujemy części, których brakuje: włosy, usta, oczy… Można także pokolorować odrysowane postacie.

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Takie zabawy można urządzać odrysowując ciało na piasku, bądź kredą w parku. Kontakt dziecka z podłożem i doświadcznie siebie w tej plaszczyźnie, przysparzają wielu wartościowych doznań.

1 2

 

Wiek: 5 +

Możecie ubierać „cienie” w ciuszki wycięte z piapieru kolorowego lub z kawałków materiału. Zabawcie się w robienie śmiesznych twarzy przyklejając do obrysów ciała dziecka wycięte z papieru wąsy, brody, piegi, różnego rodzaju włosy, etc. Można także „pomazać” postacie klejem i obsypać konfetii, czerwoną papryką, podartymi kawałkami papieru, włosy zrobić z przyklejanej wełenki, etc.

Zmierzcie odległości w przestrzeni własnym ciałem: dłońmi, stopami, całymi ciałami.

KORZYŚCI

Rozwijanie świadomości własnego ciała i kreatywności. Różnorodność doświadczeń zmysłowych. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, precyzji i planowania ruchu, małej motoryki, szacowania odległości.

 

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?