Dymiąca makieta wulkanu

100_6195-800x600

Wizualizacja jest niezwykle ważna w edukacji dzieci. Zastanawialiśmy się, jak wyjaśnić dzieciom, jak wygląda dymiący wulkan i w efekcie przygotowaliśmy specjalną makietę. Dzięki makiecie wulkanu dzieci mogą w łatwiejszy sposób zrozumieć, jak dym wylatuje z wulkanu, co to jest krater, albo jak wygląda wybuch pyłu wulkanicznego.

Wspólne zrobienie takiej makiety wulkanu w domu lub przedszkolu może znacznie urozmaicić czas spędzony z dziećmi.  To zabawa, która uczy.

Potrzebujesz:

– gruby karton (około 3-4mm) – można kupić w sklepach dla plastyków (koszt około 5-6 zł)

– nóż do tapet, nożyczki i klej

– cienki sznurek oraz igła z dużym oczkiem

– zielone, w miarę jednolite, grube sukno, najlepiej z materiałów wykorzystywanych na zasłony

– bardzo duży cyrkiel (możesz też wykorzystać ołówek, wkręt i sznurek)

– cienka blacha np. aluminiowa lub ocynkowana o średnicy 50-60 cm

1.  Dużym cyrklem narysuj koło, może być większe niż powierzchnia kartonu. Jeżeli nie masz dużego cyrkla, możesz narysować koło innym sposobem (patrz zdjęcie). Na środku zamontuj wkręt, do którego przymocuj sznurek. Na drugim końcu sznurka umieść ołówek. Podczas rysowania sznurek musi być napięty.

1. Nożem do tapet wytnij koło.

1. Narysuj mniejsze koło na środku. To będzie krater wulkanu.

1. Wytnij przyszły krater (kółko ze środka) i zrób nacięcie taj jak na zdjęciu

1. Zwiń karton w taki sposób, żeby powstał kształt stożka. Następnie zeszyj ze sobą karton. Jeśli karton jest bardzo grupy, możesz przed szyciem nawiercić wiertłem otwory w kartonie. To znacznie ułatwi pracę.

1. Wycięty ze środka karton zwiń podobnie jak przy kroku 5. Jeśli trudno zwinąć „krater”, albo karton się łamie, ponaginaj go, by był bardziej elastyczny.

1. Podobnie jak przy kroku 5. zeszyj karton grubą nicią lub cienkim sznurkiem. Pamiętaj, że z krateru ma wydobywać się dym, dlatego zrób mały otwór pośrodku – możesz wyciąć go nożem do tapet.

1. Połącz wszystko ze sobą. Możesz skleić „krater” z „wulkanem” klejem, silikonem, akrylem lub zeszyć grubą nicią.

1. Wzmocnij ściany wulkanu przeszywając go sznurkiem jak na zdjęciu. Chodzi o to, żeby wulkan się nie zniszczył i był symetryczny.

1. Z aluminiowej blachy wytnij koło. Przetnij ją do połowy.

1. Zrób dziurki dookoła blachy. Zeszyj blachę w stożek podobnie jak w punkcie 5 i 7.

1. Przyszyj blachę do wulkanu – najlepiej aluminiowym drutem.

1. Przyklej lub przyszyj do wulkanu kawałek zielonego materiału. Wytnij otwór na krater.

1. Pomaluj krater na czarny kolor.
  1. Pod wulkanem umieść kadzidełko i zapal. Z krateru będzie wydobywał się dym.

Autor: Marcin Musiał, Podróżnik i Dyrektor Kreatywny „Poznajemy Świat”