DMUCHAWCE

pexels-photo-213431

pexels-photo-213431DMUCHAWCE

Dmuchawce jest propozycją dostarczającą wiele radości jej uczestnikom. Jest również zmodyfikowaną i rozszerzoną podstawową zabawą logopedyczną, dzięki której dziecko ćwiczy narządy artykulacyjne.

 

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Słomki (tyle ile uczestników), różne przedmioty: piłeczka do ping-ponga, kasztan, piórko, kulka szklana, fasolka, papierek, etc., w miarę śliska nawierzchnia.

PRZEBIEG

Wiek: 3 – 4

Przygotuj w worku zgromadzone fanty. Usiądź z dzieckiem na podłodze, kładąc w niedalekiej odległości np. poduszkę. Pozwól dziecku wybrać kolor słomki. „Czy uda nam się przedmuchać piłeczkę aż do poduszki. Spróbuj pierwszy, pokazując dziecku jak to działa. Następnie niech ono spróbuje. Pozwól dziecku wyciągać kolejne przedmioty z worka i sprawdzać, które da się przedmuchać, a które nie; które potrzebują więcej, a które mniej wysiłku. Bawcie się tak do wyczerpania zapasów.

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Pozwól dziecku wybierać przedmioty do schowania w worku.

Możecie usiąść naprzeciwko siebie i podawać sobie np. piłeczkę dmuchnięciami albo ustawić małą bramkę i próbować trafić do celu.

KORZYŚCI

Dzięki tej zabawie dziecko bada jakości różnych materiałów. Ćwiczy precyzję ruchu,  sprawność narządów artykulacyjnych, integruje wrażenia pochodzące od różnych zmysłów, ćwiczy koncentrację uwagi.

Wiek: 5 +

POTRZEBNE PRZEDMIOTY

Jak powyżej.

PRZEBIEG

Pozwól dziecku wybrać słomkę. Niech ustali, które z przedmiotów można poruszyć dmuchaniem, a które nie. Jak można „przenieść” piórko do miejca gdzie leży poduszka, bez jego dotykania? Jak kuleczkę szklaną? Po kolei eksperymentujcie z przedmiotami. Zapytaj co jeszcze dałoby się przedmuchać? – niech dziecko wyszuka np. 5 fantów w pomieszczeniu.

 

MODYFIKACJE czyli ZRÓB TO INACZEJ

Możecie zabawić się w piłkę dmuchaną. Ustawcie bramki po przeciwległych krańcach i starajcie się tylko dmuchając strzelać gole do bramek.
Zabawcie się w strażnika. Jedna osoba jest strażnikiem i pilnuje, aby druga nie przekroczyła zaznaczonej na podłodze lini.

Możesz zaznaczyć pole dwiema kreskami leżącymi równolegle na podłożu. W środku połóż wybrany przedmiot np. piórko. Zadaniem graczy jest przedmuchanie piórka za linię przeciwnika.

 

 

4 3

 

Ułóżcie wspólnie (bądź niech dziecko ułoży, w zależności od wieku) tor po którym dmuchana piłeczka miałaby się poruszać.

 

 

KORZYŚCI

Dzięki tej zabawie dziecko bada jakości różnych materiałów, ćwiczy planowanie i precyzję ruchu, sprawność narządów artykulacyjnych, koordynację, koncentrację uwagi. Integruje wrażenia pochodzące z różnych zmysłów. Uczy się kierować i kontrolować swoje działanie. Stymuluje twórcze działanie i myślenie.

 

 

Autor : Maciej Mrozowski – pedagog, obecnie pracujący w przedszkolu Ziarenko

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?