Znowu mokre prześcieradło, czyli jak radzić sobie z nocnym moczeniem

girl-336234_1280

Nocne moczenie to zjawisko występujące bardzo często. Powiemy Ci, co robić, a czego nie robić w sytuacji, gdy rano znajdujesz mokre prześcieradło.

Co robić

1. Powiedz, że to normalne

Już na samym początku zapewnij dziecko, że moczenie nocne jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie ma się czego wstydzić. Wytłumacz maluchowi, że prawdopodobnie z tego wyrośnie. Możesz też powiedzieć, że kiedyś ten sam problem dotyczył również Ciebie – w ten sposób dodasz swojemu dziecku otuchy i sprawisz, że poczuje się ono lepiej.

1. Spytaj, jak minął dzień

Jeżeli Twoje dziecko chodzi do przedszkola, to poproś, by codziennie opowiadało o swoim dniu – co robiło, z kim się bawiło itd. Nocne moczenie jest bardzo często poprzedzone stresującą sytuacją bądź zdarzeniem, które wywołało lęk.

1. Unikaj napojów zawierających kofeinę

Postaraj się, by Twoje dziecko piło więcej płynów w ciągu dnia, a mniej w nocy. Pamiętaj, by unikać napojów zawierających kofeinę (np. cola), ponieważ są moczopędne.

1. Przypominaj o korzystaniu z toalety

Przypominaj dziecku, by zawsze korzystało z toalety zaraz przed snem, nawet jeżeli w tym momencie „mu się nie chce”. Czasami dzieci nie idą do łazienki po prostu z lenistwa – leżą już w łóżku i nie mają ochoty wstać, po czym zasypiają.

1. Zadbaj o oświetlenie drogi do łazienki

Rozważ postawienie nocnej lampki w korytarzu. Może Twoje dziecko boi się ciemności?

Czego absolutnie nie robić

1. Nie krytykuj

Nie krytykuj, nie karz, nie wyśmiewaj. Dziecko podczas snu nie kontroluje swojego organizmu i w żadnym stopniu nie powinno ponosić odpowiedzialności za to, co się stało.

1. Nie porównuj do innych dzieci

Nigdy nie porównuj swojego dziecka do innych. Powiedzenie czegoś w stylu „widzisz, Kasia jest od ciebie młodsza, a nie siusia do łóżka” to dosłownie najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić.

1. Nie każ sprzątać

Nie wymagaj od dziecka, by pomogło w sprzątaniu – to zupełnie co innego niż rozlanie mleka, czy zepsucie zabawki. Pamiętaj, że maluch nie powinien czuć się w żaden sposób winny.

1. Nie ignoruj problemu

Po kryjomu zabierasz mokre prześcieradło do prania, żeby nie zawstydzać swojego dziecka? Nie rób tego – w kochającym domu nie ma miejsca na tematy „tabu”.

1. Nie rób sensacji

Nocne moczenie to sprawa między Tobą a dzieckiem. Nie informuj dziadków, wujków i kuzynów, bo w ten sposób stracisz zaufanie malucha. Rozmowa na ten temat powinna być jak najbardziej kameralna.

Pamiętaj, że nocne moczenie u małego dziecka nie klasyfikuje się jako zaburzenie fizjologiczne. Nad wizytą u lekarza możesz zacząć się zastanawiać dopiero, gdy dziecko ukończy 5, 6 rok życia.