Znajdź idealną nianię w 3 krokach

baby-164897_1280

Wielu rodziców decyduje się na skorzystanie z usług opiekunki do dziecka, ale nie wie od czego zacząć. Jeżeli zastanawiasz się nad zorganizowaniem opieki dla swojego malca, to przeczytaj ten krótki poradnik i dowiedz się, jak w 3 krokach możesz znaleźć idealną nianię.

Krok I: Poszukiwania

Popytaj znajomych
Na początku szukaj blisko – zapytaj znajomych i rodziny, czy znają jakąś dobrą opiekunkę w Twojej okolicy. Może koleżanka z pracy korzysta z usług niani? Pamiętaj, że osobiste rekomendacje są najbardziej wiarygodne.

Zwróć się do agencji
Jeżeli osoby z Twojego bliskiego otoczenia nie są zbyt pomocne, to skorzystaj z usług agencji. Pamiętaj, żeby wybrać firmę o dobrej renomie – sprawdź opinie w Internecie i koniecznie upewnij się, jak długo przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku.

Poszukaj w Internecie
Możesz przejrzeć ogłoszenia lub po prostu wystawić własne. Pamiętaj, by dokładnie opisać swoje wymagania i stworzyć profil idealnej kandydatki. Warto również zaznaczyć, że posiadanie prawa jazdy kat. B będzie dodatkowym atutem – profesjonalna „mobilna” niania jest lepszym wyborem niż sąsiadka bez doświadczenia. Pamiętaj, by nie podawać takich informacji, jak adres zamieszkania.

Krok II: Wstępna rozmowa

Wybierz neutralne miejsce

Nie zapraszaj kandydatek do siebie – wybierz neutralne miejsce, np. kawiarnię. Nie zapomnij wcześniej poprosić o przyniesienie ze sobą referencji!

Zadaj nieoczekiwane pytanie
Opiekunki znają sztampowe pytania zadawane przez rodziców i dokładnie wiedzą, co należy odpowiedzieć. Wymyśl pytanie, którego rozmówca się nie spodziewa, np. „Jaka jest Twoja ulubiona książka dla dzieci?” – jeżeli nastąpi cisza, to prawdopodobnie kandydatka nie czyta dzieciom.

Zweryfikuj referencje

Zadaj kandydatce szczegółowe pytania na temat byłych pracodawców (koniecznie spytaj o powód rezygnacji) i wykonaj parę telefonów. Pamiętaj, przezorny zawsze ubezpieczony.

Krok III: Próba

Bacznie obserwuj

Wybierz kilka najlepszych kandydatek i zaproponuj im dzień próbny (oczywiście płatny). Koniecznie sprawdź, czy potencjalna niania dogaduje się z pozostałymi członkami rodziny.

Zaaranżuj niecodzienną sytuację

Przypomnij sobie lekcje aktorstwa i zaaranżuj niecodzienną sytuację, np. spytaj, czy niania wyjątkowo może zostać 2 godziny dłużej. Jeżeli reakcja będzie wyraźnie negatywna, a atmosfera stanie się skrajnie nieprzyjemna, to zrezygnuj z tej kandydatki. Prawdopodobnie jest nerwowa i nie radzi sobie w stresujących sytuacjach.

Spytaj szefa, co sądzi

Poproś szefa o opinię na temat opiekunki. Szefa, czyli swoje dziecko. Najważniejsze jest, by malec czuł się z nianią komfortowo i bezpiecznie. Pamiętaj, że dzieci widzą w ludziach cechy, których dorośli nie potrafią dostrzec.

Wybierz kandydatkę, która spełnia wszystkie oczekiwania (Twoje i Twojego dziecka). Jeżeli żadna z kandydatek nie jest „tą właściwą” – pamiętaj, by nie wybierać „mniejszego zła” tylko szukać dalej. Twoje dziecko zasługuje na najlepsze.