Zdrowy pokój dziecka wg zasad Feng Shui

shutterstock_301004657

Feng Shui to starożytna nauka zajmująca się harmonizowaniem przestrzeni życiowej człowieka zgodnie z prawami natury.

Umiejętne urządzenie pokoju dziecięcego wpływa inspirująco na rozwój talentów dziecka i określa czy dziecko będzie czuło się bezpiecznie w przestrzeni służącej do zabawy, pracy i snu.

Jest kilka ważnych zasad, jakimi powinni kierować się rodzice malucha.

Jednak należy pamiętać, że wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka, jego pokój powinien również ewoluować.

Tak więc wszystko dosyć szybko zmienia się w czasie, w zależności od wieku maluszka a rodzice powinni wziąć pod uwagę zmieniające się jego potrzeby.

 

1. LOKALIZACJA POKOJU

Dziecko najlepiej umieścić w pokoju, przylegającym do pokoju rodziców.

Komunikacyjnie jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, gdyż zawsze możemy usłyszeć odgłosy z pokoiku i szybko na nie zareagować. Dziecko również czuje się bezpiecznie, słysząc obok gos rodziców i czując ich bliską obecność.

Pokoik dziecięcy nie powinien być zlokalizowany w strefie aktywnej domu/mieszkania, czyli zbyt słonecznej, głośnej i narażonej na szybki przepływ energii – komunikacja.

Jeśli posiadamy dom, unikajmy sytuowania sypialni dziecka nad garażem.

Pokój dziecięcy nie powinien być większy od sypialni rodziców. Rodzice powinni mieć większą, atrakcyjniejszą przestrzeń, gdyż to od ich komfortu i możliwości wypoczynku zależy komfort dziecka.

 

2. MEBLE

Zaleca się meble o obłych kształtach/kantach, możliwie w jasnych kolorach. Kupując meble typowe wzorniczo dla niemowlaków, weźmy pod uwagę, że do ok. 3 go roku życia będziemy mogli z nich korzystać. Gust i zainteresowania naszego malucha, powinny skrystalizować się mniej więcej do tego czasu i warto będzie po tym czasie na nowo umeblować pokój zgodnie z upodobaniami dziecka.

Przez pierwsze miesiące dziecko będzie biernym użytkownikiem swojego pokoju tak więc pomyślmy o wzbogaceniu strefy nad łóżkiem, montując tam kolorowe pluszaki, dzwoneczki a na suficie małe gwiazdki. Nie umieszczajmy nad łóżkiem dziecka żadnych lamp i żyrandoli! Dyskomfort jasnego światła i ewentualnego upadku lampy na łóżeczko może spowodować rozdrażnienie lub nawet bezsenność dziecka.

Unikajmy przesadnego ozdabiania ścian, pozostawmy je w delikatnych, pastelowych odcieniach, wraz z sufitem. Unikajmy fototapet, przedstawiających dynamiczne sceny i agresywne kolory oraz postaci dużych rozmiarów. Również zbędne będą lustra.

Pierwsze meble nie powinny być metalowe, za to bardzo wskazane są drewniane i lakierowane na jasny kolor. Ważne, aby jak najwięcej elementów wyposażenia pokoju, pochodziło z natury i nie zawierało szkodliwych substancji – również farby ścienne i meblowe.

W późniejszym czasie, będziemy musieli zabezpieczyć kanty mebli a także drzwi i gniazdka elektryczne, gdyż nasz użytkownik pokoju będzie aktywnie go eksplorowal.

Dobrze sprawdzi się wtedy wełniany dywanik, na którym nasze dziecko będzie się bawić.

Zadbajmy też o miejsce na zabawki, praktyczne skrzynie lub pojemniki do których można wszystko schować po zabawie. Wciąż pamiętajmy o jak najmniejszej ilości aktywnych bodźców w aranżacji przestrzeni pokoju dziecięcego i jakichkolwiek ostrych krawędzi.
shutterstock_304214768

3. OŚWIETLENIE

W pierwszych miesiącach życia dziecka, zadbajmy o jak najbardziej stonowane oświetlenie, pochodzące najlepiej z lampek podłogowych/biurkowych lub kinkietów. Ma być przytulnie i kameralnie, światło ma zapewnić dziecku spokojny wypoczynek. Może to być światło w pastelowych, ciepłych odcieniach różu, pomarańczu albo żółci.

Nie stosujmy świetlówek energooszczędnych – dają nieprzyjemną, drażniącą barwę światła.

Natomiast bardzo dobrze i prozdrowotnie sprawdzają się lampy solne.

shutterstock_301004657

4. PORZĄDEK

W Feng Shui najważniejsza jest harmonia. Aby ją zachować, pamiętajmy o porządku i dobrych nawykach sprzątania po zabawie. Aby jednak tak się stało, sami musimy stać się przykładem dla dziecka, oraz zapewnić mu praktyczne rozwiązania na przechowywanie zabawek.  Dywanik, podłoga na której dziecko spędza dużą część czasu, poduchy, pluszaki, powinny być bezwzględnie czyste. Jeśli chodzi o ilość zabawek to jest to temat rzeka, chciałabym podkreślić, że dziecko do szczęścia potrzebuje akceptację, miłość i obecność rodziców. Żadna zabawka mu tego nie zastąpi, tak więc kupujmy zabawki z umiarem i według rzeczywistych potrzeb dziecka, pamiętając o ich pochodzeniu i składzie materiałów użytych do ich produkcji gdyż wiele produktów jest toksycznych, powodując np. alergie.

Używajmy do czyszczenia mebli i mycia podłogi organiczne środki czystości. Można je zakupić w sklepach ekologicznych.

 

5. ROZPLANOWANIE POKOJU

Łóżko.

Bardzo istotna dla samopoczucia i zdrowia dziecka jest lokalizacja łóżeczka. W pierwszych dwóch latach życia, zapewne będzie to łózko ze szczebelkami / zabezpieczeniem przed wypadnięciem dziecka, tak więc zazwyczaj takie łóżeczko stoi wzdłuż ściany a dziecko ma możliwość obserwowania całego pomieszczenia. Jednak jeśli łóżeczko stoi w sypialni rodziców, to lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go przy ścianie krótszym bokiem w taki sposób, aby dziecko widziało wejście do sypialni i było w zasięgu wzroku rodziców.

W osobnym pokoju ważne jest aby łóżeczko nie znajdowało się na ścianie tuż przy oknie a także na ścianie z wejściem do pokoju. Pozycja łóżka powinna być tzw. kontrolująca, czyli dziecko powinno widzieć cały pokój wraz z wejściem głównym. Jednak o ile to możliwe przesuńmy łóżko wzgl. drzwi wejściowych aby nie otwierały się od razu na nie. Uwaga na linię „drzwi-okno” – pilnujmy aby łóżko nie stało na takiej linii w „przeciągu”, gdyż jest zbyt dynamiczna.

Kiedy dziecko będzie już miało zwykłe łóżko, najlepiej jeśli wezgłowie łóżka będzie przylegać do ściany, jest to tzw. bezpieczne oparcie. Tak samo jest tu ważna pozycja kontrolująca pokój.

Dobrze jeśli wezgłowie łóżka nie będzie przylegać do ściany łazienki.

I jeszcze jedna ważna uwaga: ze względów zdrowotnych dziecko powinno spać na podwyższeniu, czyli łóżku, nigdy na samym materacu. Chłód od podłogi przenika przez każdy materac, dodatkowo łóżko jest w zasięgu kurzu.

Tak samo jest z piętrowym łóżkiem – nawet jeśli wykonane jest solidnie to i tak istnieje psychologiczne ryzyko upadku i dziecko traci pełny komfort spania. Jeśli jednak mała przestrzeń pokoju nie pozwala na inne rozwiązanie, to zabezpieczmy dobrze boki łóżka, aby były wysokie.

 

A jak jest z biurkiem?

Biurko raczej nie powinno przylegać do ściany swoją długością, najlepiej jeśli będzie ustawione prostopadle do ściany, czyli za plecami dziecko będzie miało również ścianę. Jest to najlepsze rozwiązanie dla koncentracji na pracy/nauce, dające poczucie bezpieczeństwa i kontroli przestrzeni.

Jeśli nie mamy możliwości ustawienia biurka prostopadle do ściany, ustawmy je tak, aby nie było vis a vis wejścia do pokoju, czyli aby dziecko nie siedziało plecami do wejścia (dekoncentracja). Ważna jest bliskość okna/światło dzienne oraz dużo zieleni, zapewniającej dziecku tlen i jonizację powietrza.

W zasięgu biurka warto zapewnić dziecku regał na książki.

Pamiętajmy o wygodnym fotelu przy biurku i o możliwości regulacji zarówno wysokości biurka jak i fotela.

 

Zabawa.

Kącik do zabawy warto oddzielić od strefy nauki, można to zrobić efektami kolorystycznymi, np. strefę zabawy zaktywizować kolorem zielonym, kolorowymi dodatkami, fototapetą. Tam też warto wstawić skrzynie lub pojemniki, regały na zabawki.

Na pewno w wyposażeniu pokoju dziecięcego należy uwzględnić szafę, najlepiej taką z wewnętrznymi szufladami na bieliznę (jeśli pokój jest bardzo mały).

Co się zaś tyczy wystroju kącika do zabawy w pokoju dziecięcym to przestrzega się przed eksponowaniem zabawek większych od dzieci, plakatów lub obrazów z przemocą, zabawek lub dekoracji pozostających w nieustannym ruchu, a nawet tych, które rzucają cienie mogące przestraszyć dzieci.

Kolejną istotną sprawą jest równy sufit. Psychologicznie skos w sypialni ma działanie przytłaczające a dodatkowe ew. belki pod sufitem powodują nierównomierne rozłożenie energii co może również działać „napierająco”. Skos jedynie dobrze sprawdza się w osobnym pokoju zabaw lub pracowni artystycznej gdyż pobudza aktywność twórczą.

shutterstock_281945285

6. KOLORY

Z pewnych powodów przyjęło się, że w pokoju dziewczynki dominują odcienie różu a w pokoju chłopca kolory niebieskie. Dlaczego? Więcej o kolorach i ich znaczeniu będzie w następnym artykule.

shutterstock_266877545
shutterstock_29188054

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?