Przedszkol@ki są wśród nas…

boy-110762_1280

 

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komputerów i Internetu. Możliwości, jakie stwarza dla nas Sieć były przedmiotem marzeń naszych dziadków i scenarzystów filmów science-fiction. Sterowanie wirtualnym statkiem kosmicznym za pomocą ruchów? –  dla chcącego nic trudnego! Rozmowa wideo ze znajomym mieszkającym na drugiej półkuli? – to przecież żaden problem! Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że po drugiej stronie ekranu możemy się natknąć na… przedszkolaka!

Na podstawie badań producentów oprogramowania antywirusowego około 3,5% pięciolatków rozmawia ze swoimi przyjaciółmi przez czaty i komunikatory internetowe. Pięciolatki stanowią także 2% wszystkich uzależnionych od wirtualnej rzeczywistości tworzonej przez gry komputerowe. Najbardziej przerażająca jest statystyka dotycząca pierwszego kontaktu z wszechobecną w Sieci pornografią, bowiem ponad jedno dziecko na sto zaczyna oglądanie tego typu materiałów w wieku sześciu lat!

Mając na uwadze poważne zagrożenia płynące z używania przez przedszkolaki komputerów i Internetu, takie jak pedofilia czy cyberprzemoc, wielu rodziców pomija wiele równie istotnych niebezpieczeństw, które z pozoru wydają się być niegroźne.  

Dziecko uzależnione od wirtualnej rzeczywistości będzie z mniejszą ochotą podchodzić do aktywności poza domem. Po co biegać z kolegami za piłką, skoro w komputerze można być mistrzem świata? Babki w piaskownicy także wydają się wtedy nudne, skoro kilkoma ruchami palca można zbudować całe miasto. Brak aktywności fizycznej jest zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jedną z najważniejszych przyczyn otyłości wśród dzieci i co szczególnie smutne – Polska przoduje w tym zestawieniu. Brak odpowiedniej aktywności fizycznej wśród przedszkolaków prowadzić może do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, które mogą spowodować jego nieprawidłowy rozwój i być przyczyną poważnych dolegliwości w kolejnych latach jego życia.

Równie poważną konsekwencją uzależnienia dzieci od komputerów jest samotność. Dzieci przed ekranem izolują się od świata, przez co trudniej nawiązują znajomości i mają problemy w przypadku sytuacji stresowych. Przedszkolak zacznie próbować unikania kontaktów z innymi, bo przecież trudno będzie mu „zamknąć okienko”, gdy przedszkolny kolega zapyta o wspólną zabawę. Izolowanie się dziecka od prawdziwego świata może mieć poważne konsekwencje nie tylko w jego dorosłym życiu, ale już nawet w szkole podstawowej.

Oczywiście także i w tym przypadku „kij” ma dwa końce. Dziecko może być przecież wykluczone z grupy przez to, że nie grało w nową grę lub nie korzysta z komunikatora.

Rodzicu – dziecko to nie gra komputerowa – zadbaj o jego prawidłowy rozwój i zdrowie, pokazując, że choć wirtualny świat zachęca kolorami, to prawdziwe życie jest o wiele ciekawsze. Zadbaj o to, by maluch był bezpieczny nie tylko na spacerze z Tobą, ale także w Internecie. Tylko nieco ponad 60% rodziców korzysta z komputerowych rozwiązań kontroli rodzicielskiej, a to nam – rodzicom powinno zależeć, by ten wynik jak najszybciej zamienił się w 100%!

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?