Przedszkol@ki są wśród nas…

boy-110762_1280

 

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komputerów i Internetu. Możliwości, jakie stwarza dla nas Sieć były przedmiotem marzeń naszych dziadków i scenarzystów filmów science-fiction. Sterowanie wirtualnym statkiem kosmicznym za pomocą ruchów? –  dla chcącego nic trudnego! Rozmowa wideo ze znajomym mieszkającym na drugiej półkuli? – to przecież żaden problem! Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że po drugiej stronie ekranu możemy się natknąć na… przedszkolaka!

Na podstawie badań producentów oprogramowania antywirusowego około 3,5% pięciolatków rozmawia ze swoimi przyjaciółmi przez czaty i komunikatory internetowe. Pięciolatki stanowią także 2% wszystkich uzależnionych od wirtualnej rzeczywistości tworzonej przez gry komputerowe. Najbardziej przerażająca jest statystyka dotycząca pierwszego kontaktu z wszechobecną w Sieci pornografią, bowiem ponad jedno dziecko na sto zaczyna oglądanie tego typu materiałów w wieku sześciu lat!

Mając na uwadze poważne zagrożenia płynące z używania przez przedszkolaki komputerów i Internetu, takie jak pedofilia czy cyberprzemoc, wielu rodziców pomija wiele równie istotnych niebezpieczeństw, które z pozoru wydają się być niegroźne.  

Dziecko uzależnione od wirtualnej rzeczywistości będzie z mniejszą ochotą podchodzić do aktywności poza domem. Po co biegać z kolegami za piłką, skoro w komputerze można być mistrzem świata? Babki w piaskownicy także wydają się wtedy nudne, skoro kilkoma ruchami palca można zbudować całe miasto. Brak aktywności fizycznej jest zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jedną z najważniejszych przyczyn otyłości wśród dzieci i co szczególnie smutne – Polska przoduje w tym zestawieniu. Brak odpowiedniej aktywności fizycznej wśród przedszkolaków prowadzić może do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, które mogą spowodować jego nieprawidłowy rozwój i być przyczyną poważnych dolegliwości w kolejnych latach jego życia.

Równie poważną konsekwencją uzależnienia dzieci od komputerów jest samotność. Dzieci przed ekranem izolują się od świata, przez co trudniej nawiązują znajomości i mają problemy w przypadku sytuacji stresowych. Przedszkolak zacznie próbować unikania kontaktów z innymi, bo przecież trudno będzie mu „zamknąć okienko”, gdy przedszkolny kolega zapyta o wspólną zabawę. Izolowanie się dziecka od prawdziwego świata może mieć poważne konsekwencje nie tylko w jego dorosłym życiu, ale już nawet w szkole podstawowej.

Oczywiście także i w tym przypadku „kij” ma dwa końce. Dziecko może być przecież wykluczone z grupy przez to, że nie grało w nową grę lub nie korzysta z komunikatora.

Rodzicu – dziecko to nie gra komputerowa – zadbaj o jego prawidłowy rozwój i zdrowie, pokazując, że choć wirtualny świat zachęca kolorami, to prawdziwe życie jest o wiele ciekawsze. Zadbaj o to, by maluch był bezpieczny nie tylko na spacerze z Tobą, ale także w Internecie. Tylko nieco ponad 60% rodziców korzysta z komputerowych rozwiązań kontroli rodzicielskiej, a to nam – rodzicom powinno zależeć, by ten wynik jak najszybciej zamienił się w 100%!

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?