Pierwsze kroki w nowych butach, czyli jak wybrać odpowiednie obuwie dla dziecka

shoes-711657_1280

Wybór odpowiednich butów dla dziecka to bardzo poważna sprawa, ponieważ to od Ciebie zależy, czy stopa malca będzie prawidłowo ukształtowana w przyszłości. Przygotowaliśmy parę wskazówek, którymi warto się kierować przy zakupie dziecięcego obuwia.

• Nie idź do byle jakiego sklepu

Wybierz się do takiego sklepu, gdzie personel ma doświadczenie z dziecięcym obuwiem. Stopa dziecka nie jest jeszcze ukształtowana, kości są miękkie, a mięśnie i ścięgna bardzo rozciągliwe. Źle dopasowane buty mogą łatwo uszkodzić małą stópkę.

• Wybierz odpowiedni rozmiar buta

Dobry rozmiar to podstawa – buty muszą idealnie pasować, a konkretnie, stopa dziecka powinna być (mniej więcej) 1 cm krótsza niż wkładka buta. Ważne jest, by maluch miał możliwość swobodnego poruszania palcami. Dorośli nie mają problemu z mierzeniem obuwia, jednak z małym dzieckiem jest trochę inaczej, ponieważ ciężko dowiedzieć się od malca, czy buty pasują. Na zakupy zabierz ze sobą np. patyk po to, by wsadzić go do bucika i sprawdzić, czy jest tam trochę miejsca.

• Zadbaj o komfort zakładania butów

Upewnij się, że buty łatwo się zakłada i zdejmuje, przy czym pamiętaj, że nie powinny spadać dziecku z nóżki. Pierwsze buciki powinny być sznurowane, ponieważ zapewniają lepszą stabilizację. Buty na rzepy są przeznaczone raczej dla trochę starszych dzieci.

• Pamiętaj, że stopa musi oddychać

Skóra to najlepszy materiał, ponieważ jest lekka, miękka i przepuszcza powietrze. Ważne jest, by uchronić stopę przed nadmiernym poceniem, które powoduje powstawanie różnego rodzaju bakterii i grzybów.

• Przypatrz się elementom buta

Każdy element buta pełni inną funkcję. Na przykład, cholewka powinna stabilizować staw skokowy, jednocześnie nie utrudniając stawiania kroków. Podeszwa musi być elastyczna, antypoślizgowa i (najlepiej) nieprzemakalna. Tzw. zapiętek również jest bardzo ważny, bo to właśnie on odpowiada za odpowiednie ustawienie stopy.

• Nie patrz na markę

Nie sugeruj się marką – to, że buty są reklamowane wcale nie oznacza, że będą dobre dla Twojego dziecka. Najważniejsza jest funkcjonalność i odpowiednie dopasowanie, a nie znaczek firmowy. Lepiej wybrać się do kameralnego sklepu z dziecięcym obuwiem, gdzie będziesz mieć możliwość poradzenia się doświadczonego sprzedawcy.

Pamiętaj, żeby wybrać jak najlepsze buty dla Twojego dziecka. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo takie zakupy wcale nie są proste. Nie zapominaj też o tym, że dzieci rosną w bardzo szybkim tempie – idealnie dopasowane buty za jakiś czas mogą być już za ciasne…