Pierwsze kroki w nowych butach, czyli jak wybrać odpowiednie obuwie dla dziecka

shoes-711657_1280

 

Wybór odpowiednich butów dla dziecka to bardzo poważna sprawa, ponieważ to od Ciebie zależy, czy stopa malca będzie prawidłowo ukształtowana w przyszłości. Przygotowaliśmy parę wskazówek, którymi warto się kierować przy zakupie dziecięcego obuwia.

 

 

  • Nie idź do byle jakiego sklepu

 

Wybierz się do takiego sklepu, gdzie personel ma doświadczenie z dziecięcym obuwiem. Stopa dziecka nie jest jeszcze ukształtowana, kości są miękkie, a mięśnie i ścięgna bardzo rozciągliwe. Źle dopasowane buty mogą łatwo uszkodzić małą stópkę.

 

 

  • Wybierz odpowiedni rozmiar buta

 

Dobry rozmiar to podstawa – buty muszą idealnie pasować, a konkretnie, stopa dziecka powinna być (mniej więcej) 1 cm krótsza niż wkładka buta. Ważne jest, by maluch miał możliwość swobodnego poruszania palcami. Dorośli nie mają problemu z mierzeniem obuwia, jednak z małym dzieckiem jest trochę inaczej, ponieważ ciężko dowiedzieć się od malca, czy buty pasują. Na zakupy zabierz ze sobą np. patyk po to, by wsadzić go do bucika i sprawdzić, czy jest tam trochę miejsca.

 

  • Zadbaj o komfort zakładania butów

 

Upewnij się, że buty łatwo się zakłada i zdejmuje, przy czym pamiętaj, że nie powinny spadać dziecku z nóżki. Pierwsze buciki powinny być sznurowane, ponieważ zapewniają lepszą stabilizację. Buty na rzepy są przeznaczone raczej dla trochę starszych dzieci.

 

  • Pamiętaj, że stopa musi oddychać

 

Skóra to najlepszy materiał, ponieważ jest lekka, miękka i przepuszcza powietrze. Ważne jest, by uchronić stopę przed nadmiernym poceniem, które powoduje powstawanie różnego rodzaju bakterii i grzybów.

 

  • Przypatrz się elementom buta

 

Każdy element buta pełni inną funkcję. Na przykład, cholewka powinna stabilizować staw skokowy, jednocześnie nie utrudniając stawiania kroków. Podeszwa musi być elastyczna, antypoślizgowa i (najlepiej) nieprzemakalna. Tzw. zapiętek również jest bardzo ważny, bo to właśnie on odpowiada za odpowiednie ustawienie stopy.

 

  • Nie patrz na markę

 

Nie sugeruj się marką – to, że buty są reklamowane wcale nie oznacza, że będą dobre dla Twojego dziecka. Najważniejsza jest funkcjonalność i odpowiednie dopasowanie, a nie znaczek firmowy. Lepiej wybrać się do kameralnego sklepu z dziecięcym obuwiem, gdzie będziesz mieć możliwość poradzenia się doświadczonego sprzedawcy.


Pamiętaj, żeby wybrać jak najlepsze buty dla Twojego dziecka. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo takie zakupy wcale nie są proste. Nie zapominaj też o tym, że dzieci rosną w bardzo szybkim tempie – idealnie dopasowane buty za jakiś czas mogą być już za ciasne…

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?