Kolory

shutterstock_61377400

Czym jest kolor? Jest wibracją, powstałą w wyniku rozszczepienia światła słonecznego.

KOLORY  wpływają w określony sposób na naszą psychikę, wywołując określone emocje, samopoczucie, odbierane w sposób subiektywny. Są także elementem podnoszącym estetykę miejsca, harmonizują lub deharmonizują przestrzeń, w zależności od stopnia nasycenia danej barwy i miejsca, w którym dany kolor występuje.

Każdy człowiek widzi i odbiera kolory na swój indywidualny i subiektywny sposób. Jednak w doborze kolorów warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami.

  1. Warto we wnętrzach stosować kolory występujące w naturze, ponieważ człowiek jest również jej integralną częścią. Dzieci są wyjątkowo sensytywne, i odbierają świat intuicyjnie. Tak więc kolory, które tworzą klimat wnętrza dziecięcego pokoju, powinny być dobierane z palety Natury.
  2. Im kolor intensywniejszy, bardziej energetyczny, tym oszczędniej warto go stosować, np. tylko jako dodatek, akcent.
  3. Duże powierzchnie, np. ściany, warto pokryć kolorem na zasadzie zdrowego rozsądku, z maksymalnie dwoma akcentami kontrastującymi/dopełniającymi. Np. zbyt duża dawka czerwieni w pokoju dziecka, może przyczynić się do agresji, nadmiernej pobudliwości fizycznej i umysłowej.

Ponieważ kolory silnie oddziałują na nasz system nerwowy, w medycynie niekonwencjonalnej stosuje się terapię kolorami, zwaną chromoterapią. Chromoterapia pomaga pobudzić lub osłabić odpowiednia barwą koloru sfery ciała lub psychiki, wymagające terapii.

 

KOLOR W POKOJU DZIECIĘCYM

Ogólnie w społeczeństwie przyjęły się dwa kolory, określające „płeć” pokoju dziecięcego – różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca. Skąd to wynika? Kolor różowy w tonacji ciepłej, jest kolorem czułości, delikatności i niewinności. Budzi podświadomie instynkt opieki i miłości.

kolory-rozowy

 

Natomiast kolor niebieski jest barwą aktywizującą umysł, pomysłowość, komunikację, regeneruje system nerwowy. Kolor jasnoniebieski pomocny jest przy bólach głowy, błękit przy tikach nerwowych. Sprzyja wzmocnieniu celu, jak egzamin.

kolory-niebieski

 

W obu przypadkach aktywizującym kolorem dla różowego i niebieskiego, może być kolor biały, gdyż umożliwia kontrast pomiędzy odcieniami obu kolorów.

A jak mogą wpływać na dziecko pozostałe kolory?

ZIELEŃ

Zieleń to kolor „rozprzestrzeniający się i unoszący”. Czyli kolor wzrostu i rozwoju. W zależności od odcienia, może być surowy i chłodny a także ciepły i łagodny. Terapeutycznie silnie wpływa na psychikę, ośrodek nerwowy, wzmaga koncentracje i percepcję zmysłów.
Łagodzi podrażnienia oczu, szczególnie spowodowane nadmiernym wysiłkiem przy komputerze. Dobrze wpływa na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
Wzmacnia cele, a dzieciom rozszerza perspektywy, ma wpływ na odwagę i akceptację ew. porażek życiowych. We wnętrzach zieleń powinna pochodzić z naturalnych źródeł – kwiatów, drzew, roślin. Zieleń wzmacnia cechy charakteru jak: cierpliwość, kreatywność oraz stan bogactwa, szczęścia, współczucia.

kolory-zielony

 

BIAŁY

Biel jest harmonią wszystkich kolorów i długości fal. Jest kolorem dobrym we wnętrzu, zarówno firmowym jak prywatnym. Zapewnia równowagę w organizmie i w otoczeniu.
To kolor czystości i wytrwałości, nadaje szczególny charakter elementom wyposażenia wnętrz oraz w ubiorze. Biel akcentuje więź, wzmacnia twórczość i kreatywność oraz łączność z rzeczywistością. Kolor biały wymaga czystości i dbałości aby nie przemienił się w kolor szary – kolor przygnębienia, nudy i depresji. Dlatego często łączy się go z jakimś kolorem akcentujący, np. czarnym. Może działać wtedy wzmacniająco na cechę charakteru-zdecydowanie .
Zbyt duża powierzchnia koloru białego może mieć działanie rozpraszające, dlatego warto zachować umiar w stosowaniu bieli.

 

ŻÓŁTY

To kolor stabilizacji, zjednoczenia, otwartego umysłu i subtelnej inspiracji. Wpływa na zdrowie jako efekt oddziaływania na wszystko co skierowane do wewnątrz. Energia skupienia na czymś wspólnym – celu, życiu towarzyskim, rodzinie. Żółty to właśnie kolor celu, spełnienia. Zbyt duża ilość koloru żółtego może jednak nadmiernie stymulować do skupienia energii i w ten sposób ograniczać horyzonty. W takim przypadku wystarczą detale typu kwiaty, fragment ściany, zasłony w kolorze odcieni żółtego. Żółty to tzw. kolor „społeczny”, zmuszający jednostkę do większej otwartości w akcjach zbiorowych. Dobrze komponuje się z czerwienią, dając harmonię i przynosząc aktywność. Oba kolory pobudzają apetyt. Żółty może być pomocny w pokonywaniu i przezwyciężaniu nadwrażliwości, manii prześladowczej, hipochondrii . Podobne działanie do żółtego koloru mają odcienie beżów, kremów i delikatnych brązów.

kolory-pomarancz

 

POMARAŃCZOWY

Ma podobne działanie do koloru czerwonego, dlatego również ten kolor warto stosować z umiarem.

Zalecany jest więc do pokojów dzieci, które chcemy bardziej pobudzić, uaktywnić fizycznie i psychicznie. Jest kolorem optymizmu, poprawiającym samopoczucie.

 

CZERWONY

Uważany za najbardziej energetyczny, aktywny, dodaje energii i odczucia ciepła. Stymuluje aktywność fizyczną i psychiczną, pobudza wigor. Użyty w nadmiarze, może być przyczyną agresywności, nadmiernego podekscytowania i emocjonalnych reakcji a nawet migreny. Dlatego zaleca się stosowanie go z umiarem, jako akcent dekoracyjny. Czerwień ma bardzo duże oddziaływanie terapeutyczne, np. w przypadku zmęczenia czy anemii, wspomaga krążenie i produkcję krwi.

kolory-czerwony

 

CZARNY

Jest to kolor ogólnie przygnębiający, w naszej kulturze symbolizuje śmierć. Uszczupla energię fizyczną, ma więc działanie ograniczające i znajduje najlepsze zastosowanie jako kolor akcentujący (np. kontur lub ramka obrazu). Zapewnia wtedy lepszą koncentrację.

 

SZARY

Jest uznany jako kolor przygnębienia i nudy. Odbiera apetyt.

 

FIOLET

Jest to kolor o właściwościach silnie uspokajających, niwelujących gwałtowne emocje. Działa łagodząco na lęki i nerwice o podłożu psychicznym. Jest idealny tam, gdzie spokój jest niezbędny, czyli np. w strefie snu (jako odcień ściany, kolor światła lampki, dywanik).

kolory-fiolet

 

Ze względu na subtelną konstrukcję psychiki dziecka, zaleca się we wnętrzu pokoju, stosowanie kolorów w jasnych, pastelowych tonacjach, z drobnymi ciemniejszymi akcentami nasyconych barw.

 

Autor: Paulina Gasiun

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?