Czytaj swojemu dziecku

CZYTELNICTWO

Czytanie dziecku jest ważnym elementem wychowania. Ma zbawienny wpływ na jego intelekt, rozwija zdolności społeczne malucha. Udowodniono, że czas spędzony z dzieckiem na lekturze książek rozwija kreatywność, empatię oraz twórczość. Nawet czytanie niemowlakom korzystnie wpływa na rozwój ich układu nerwowego, dodatkowo dziecko uspokaja się słysząc głos mamy lub taty. Wraz z wiekiem, kiedy dziecko jest bardziej świadome czerpie z czytania bajek jeszcze więcej korzyści.

Ciekawe historie rozbudzają w maluchu ciekawość świata, uczą zrozumienia wielu sytuacji, a także wzbogacają słownictwo i pomagają rozwijać mowę. Czytanie na głos pozwala poznać zasady gramatyki i prawidłowego budowania zdań. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór lektury, to odpowiedzialne zadanie dla rodziców. Dzieci często naśladują swoich ulubionych bohaterów, zróżnicowana tematyka pozwoli im poznać wiele sytuacji, których nie miały okazji jeszcze doświadczyć.

Tak naprawdę każdy moment jest dobry na to, żeby spędzić z dzieckiem czas przy lekturze. Często książki mogą być pomocne w wyjaśnieniu tego co trudne. Różne sytuacje pojawiające się w bajkach mogą być przykładem do zachowania w przyszłości. Prosty język jest zazwyczaj zrozumiały i nie wymaga dodatkowego tłumaczenia.

Książka może być pomocna w rozwiązaniu wielu wyzwań malucha np. Aby ułatwić mu pierwsze dni w przedszkolu można czytać mu książeczki o pójściu do przedszkola. Wtedy utożsamiając się z bohaterami może chętniej tam pójdzie. Dziecko poznając bohaterów, którzy mają podobne zmartwienia czy dylematy solidaryzuje się z nimi, łatwiej mu później przychodzi zmierzyć się z własnymi wyzwaniami.

Wybór bajek i baśni dla dzieci jest ogromny, jednak rodzice mogą także układać je sami. Takie historie mogą być dla dziecka najbardziej interesujące, są też okazją do podkreślenia mocnych stron dziecka i dostarczenia wrażeń związanych z jego zainteresowaniami.

Czytanie książek to ważny czas na budowanie relacji z dzieckiem, oprócz walorów edukacyjnych, często wiąże się w okazywaniem miłości i poczuciem bezpieczeństwa dla dziecka. To przyjemne chwile, które procentują w przyszłości i warto pielęgnować ten rytuał każdego dnia.

Źródło grafiki: http://matkapogodzinach.blox.pl/html/page/2.html