(Bez) Stresowe wychowanie? Na czym polega

human-768036_1280

O bezstresowym wychowaniu dziecka z pewnością słyszał każdy rodzic. Nie każdy jednak potrafi wyjaśnić, co rzeczywiście oznacza to pojęcie. Na czym polega bezstresowe wychowanie dziecka?

Idea bezstresowego wychowania narodziła się w latach 70. ubiegłego wieku w krajach skandynawskich. Choć od ogłoszenia założeń tego systemu wychowawczego minęło wiele lat, wciąż budzi on wiele pytań, bo większość rodziców tak naprawdę nie wie, na czym on polega. Czy rzeczywiście można dziecko wychowywać w sposób, który nie będzie go narażał na stres? Nie, nie jest to możliwe. A skoro tak, to czy wychowanie bezstresowe ma sens? Tak, bo rodzice mogą ograniczyć stres, na które narażone jest dziecko. Co więcej, mylne jest też założenie, że najmłodszemu wolno wszystko.

Reguły i granice, czyli co dziecku wolno

Naczelną zasadą w systemie bezstresowego wychowania jest to, że dziecko nie otrzymuje jasnej informacji o regułach, a rodzic nie wyznacza granic. W praktyce najmłodszy członek rodziny od samego początku może wszystko – skoro nie ma ograniczeń i zasad, to nie musi o nich pamiętać czy im się podporządkowywać. Czemu ma to służyć?

Dziecko, któremu nie zostają wyznaczone granice i które nie musi obawiać się kary, gdy postąpi nie tak, jak powinno, ma – według twórców koncepcji – większe pole do rozwoju. Może poznawać otaczający go świat bez ograniczeń w postaci nakazów czy zakazów. Właśnie to założenie jest najczęściej krytykowane przez wychowawców. Podnoszą oni, że dziecko, które może wszystko, w zasadzie nie jest przystosowane do życia społecznego – w tym bowiem istnieją konkretne reguły, których naruszenie niesie za sobą poważne konsekwencje. Jako przykład można wskazać np. szkołę i konieczność dostosowania się przez ucznia do poleceń nauczyciela.

(Nie)potrzebny stres

Inny zarzut często padający z ust krytyków systemu wychowania bezstresowego jest taki, że rodzice – choćby bardzo chcieli – nie są w stanie wyeliminować stresu z życia dziecka. To prawda. Maluch może przeżywać stres w różnych sytuacjach, np. gdy nie ma pod ręką ulubionej maskotki czy gdy odczuwa głód. Ten stres jest jednak niezbędny do rozwoju i tego, by dziecko szukało rozwiązań sytuacji, w których się znalazło. Co zatem postulują zwolennicy bezstresowego wychowania?

Przede wszystkim wskazują, że rodzice chcący wychować swoje dziecko bezstresowo powinni pamiętać o ograniczeniu maluchowi sytuacji stresowych. Dotyczy to jednak tylko tych sytuacji, które wiązałyby się np. z nałożeniem kary i wyegzekwowaniem konkretnego zachowania. Jako przykład można wskazać stosowanie kar cielesnych – dziecko będzie przeżywało dodatkowy stres związany z faktem, że otoczenie nie rozumie jego zachowania i że nie znajduje ono zrozumienia u najbliższych.

Gdy chcesz wychowywać bezstresowo…

…powinieneś mieć świadomość, że ta metoda wychowawcza nie sprawdziła się w krajach skandynawskich. Z całą pewnością jednak można z niej zaczerpnąć to, co najlepsze. Ograniczenie dziecku stresu w połączeniu z wyznaczeniem granic i ustanowieniem zasad, których powinno się ono trzymać, może pomóc w wychowaniu malucha na odpowiedzialnego człowieka.

Warto też przypomnieć, że wychowanie bezstresowe nie oznacza braku wychowania. Choć metoda budzi kontrowersje, mówienie, że rodzice ją stosujący faktycznie pozwalają dzieciom wychowywać się samodzielnie, jest krzywdząca.