W trosce o zdrowe zęby.

shutterstock_72108559

Zęby odpowiedzialne są za rozdrabnianie, przeżuwanie i mieszanie pokarmu z śliną co ma istotny wpływ na trawienie a z kolei na przyswajanie substancji odżywczych dla naszego organizmu.

Zęby zakorzenione w szczęce i żuchwie a osłonięte są dziąsłami. Powierzchnia zęba zbudowana jest z szkliwa, które dzięki związkom mineralnym jak wapń, fosfor, magnez i inne tworzą twardą ochronę zęba. Podczas codziennego spożywania żywności, korzystamy z powierzchni żującej zębów ponad tysiąc razy. Za każdym razem zęby narażone są na czynniki eksploatacji. Dlatego tak ważna jest codzienna troska o stan dziąseł i zębów, by uchronić przed szkodliwym działaniem  bakterii. Bakterie żywią się resztkami pokarmu a same produkują kwasy które wywołują próchnicę.

Istotną rolę ochronną dla dziąseł i zębów stanowi sama silna, która nie tylko  ma działanie trawienne dzięki enzymom w niej zawartych ale również ma działanie buforujące czyli przywraca prawidłowe  pH jamy ustnej. Neutralizuje powstające kwasy w jamie ustnej.

Zwracajmy uwagę na dokładne przeżuwanie oraz mieszanie pokarmu z śliną.

Codzienne szczotkowanie zębów eliminuje resztki pokarmów, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, wzmacnia szkliwo.

Poza regularnym myciu zębów ważna jest zbilansowana i różnorodna dieta, która będzie dostarczać niezbędnych składników odżywczych istotnych dla zdrowia zębów.

Pamiętajmy by w diecie nie zabrakło produktów bogatych m.in w wapń jak: ryb, dobrej jakości nabiału, jajek, migdałów, brokuł, sezamu, kapusty, suszone figi….  Istotne w diecie jest ograniczenie cukru, który stanowi najlepszą pożywkę dla rozwoju bakterii i kolejno próchnicy. Uważnie czytajmy etykiety produktów spożywczych i unikajmy żywności w których skład wchodzi cukier czy też inne substancje słodzące np  syrop glukozo-fruktozowy.

 

Podstawą zdrowych zębów i dziąseł jest utrzymanie zasadowego środowiska w jamie ustnej ponieważ mimo iż szkliwo jest bardzo twardą substancją to jednak nie odporną na działanie kwasów, które doprowadzają do demineralizacji szkliwa m.in z magnezu i wapnia.

 

Dużo pisano  o pozytywnym działaniu na zęby fluoru dlatego dostępne są pasty z fluorem a nawet zaleca się czasem fluoryzowanie zębów. Jednak coraz częściej donoszą badania iż w przypadku dzieci należy zachować ostrożność z fluorem, gdyż jego nadmiar wpływa na nadmierne utwardzenie kości, co może być przyczyną zahamowania ich wzrostu. Dodatkowo w niektórych krajach zaczęto fluoryzować wodę.

Unikajmy past z fluorem dla dzieci, wybierajmy naturalne bez substancji chemicznych takich jak laurylu sulfatowego sodu (SLS), parabenów,mentolu, sacharyny, substancji barwiących i konserwujących. Wybierając pastę zawracajmy uwagę jakie mają pH, może zawierać ksylitol oraz np czyszczące związki krzemionki, dodatek nagietka może działać kojąco na dziąsła.

 

Rozważając o zdrowych zębach nie możemy wspomnieć o profilaktyce kształtowania się  zdrowego zgryzu.

Nie zdajemy sobie sprawy jaką siłę wywiera język na kształtowanie się zgryzu. Wady zgryzu mogą dotyczyć przesunięcia się zębów oraz nieodpowiedni stosunek między zębami do łuków zębowych. Język dziecka oddychającego przez usta spoczywa na dnie jamy ustnej. To jest przyczyną złego kształtowania się górnych szczęk, które wydłużają się a jednocześnie zwężają. Żuchwa  zaś przesuwa się do tyłu, a w konsekwencji może to doprowadzić, że wyżynające się zęby nie mają miejsca. Dodatkowo cofnięta żuchwa zwęża drogi oddechowe co w przyszłości może doprowadzać do bezdechu czy chrapania.

Zwracajmy uwagę na to jak oddycha nasze dziecko, powinno oddychać przez nos.

0

Emilia  Lorenc – diagnosta laboratoryjny, doradca dietetyczny,  MACSLM, NTOI, łączy w swojej pracy starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej. Na co dzień dba wraz z mężem lekarzem o zdrowie całych rodzin w Polsce i poza jej granicami (lorencmedical.com). Prowadzą Fundację Instytut Medycyny Integracyjnej, w ramach której realizują kampanię na rzecz naturalnej diety w przedszkolach „Zdrowy Przedszkolak”

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?