Przegrzewanie dziecka

baby-baby-with-mom-mother-kiss-tenderness-67663

Zazwyczaj najbardziej obawiamy się, aby małe dziecko nie przeziębiło się gdy wychodzimy z nim na spacer. Najczęściej leży w spacerówce, nie ma ruchu, więc w dość łatwy sposób jego organizm może się schłodzić. Jednak warto też pamiętać, aby w przypływie zbytniej troskliwości nie doprowadzić do odwrotnej sytuacji, czyli przegrzania. To również bardzo niebezpieczna sytuacja prowadząca do różnych powikłań i zachorowań.

Kiedy mija lato i robi się coraz chłodniej, wtedy nawet w domowym zaciszu rodzice lub tymczasowi opiekunowie dziecka zaczynają czasami przesadzać z jego ubiorem. W obawie przed przeziębieniem zakłada się maluchowi wiele warstw odzieży. W ten sposób próbuje się zachować jego organizm w cieple. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będziemy z tym przesadzać, to ciało zacznie się przyzwyczajać do takiej sytuacji. Po pewnym czasie organizm nie będzie potrafił w sposób właściwy reagować na zimno. Nawet najmniejszy chłód będzie już zagrożeniem dla dziecka, które po prostu w ten sposób straci możliwości obronne. Będzie po prostu miało słabą odporność na chłód.

Przegrzewanie dziecka sprawia, że bardziej podatne jest na wszelkiego rodzaju choroby. Organizm nie radzi sobie z zimnem, a także panoszącymi się w powietrzu wirusami przenoszonymi przez inne dzieci.

Musimy pamiętać, żeby dostosować ubiór naszej pociechy do aktualnej sytuacji. Jeśli jest  w ruchu, biega, skacze, bawi się, to oznacza że jego organizm powoli będzie się sam ogrzewał. Wychodząc z dzieckiem na dwór możemy wziąć mu kurtkę, ale gdy jest w ruchu zdejmijmy mu ją. Jeśli usiądziemy z nim na ławce albo będziemy chcieli przewieźć go w wózku, to wtedy możemy założyć mu kurtkę, a nawet przykryć kocykiem. Leżąc jego organizm będzie się wychładzał i takie okrycie będzie w sam raz.

Kiedy dziecko jest przyzwyczajone do chłodu, wtedy lepiej reaguje na np. mróz. Mniej choruje, gdyż jego organizm jest zahartowany. W mieszkaniu też powinniśmy zadbać o to, aby temperatura nie przekraczała 22 st. C. Dziecko nie przegrzewane jest weselsze, łatwiej znosi choroby i epidemie np. grypy i wykazuje większą aktywność ruchową. Po prostu jest zdrowsze.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
Sport
Zajęcia dla Dzieci z Rodzicami
ul. ks. Franciszka Maja 40, Kraków
Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?