Przegrzewanie dziecka

baby-baby-with-mom-mother-kiss-tenderness-67663

Zazwyczaj najbardziej obawiamy się, aby małe dziecko nie przeziębiło się gdy wychodzimy z nim na spacer. Najczęściej leży w spacerówce, nie ma ruchu, więc w dość łatwy sposób jego organizm może się schłodzić. Jednak warto też pamiętać, aby w przypływie zbytniej troskliwości nie doprowadzić do odwrotnej sytuacji, czyli przegrzania. To również bardzo niebezpieczna sytuacja prowadząca do różnych powikłań i zachorowań.

Kiedy mija lato i robi się coraz chłodniej, wtedy nawet w domowym zaciszu rodzice lub tymczasowi opiekunowie dziecka zaczynają czasami przesadzać z jego ubiorem. W obawie przed przeziębieniem zakłada się maluchowi wiele warstw odzieży. W ten sposób próbuje się zachować jego organizm w cieple. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będziemy z tym przesadzać, to ciało zacznie się przyzwyczajać do takiej sytuacji. Po pewnym czasie organizm nie będzie potrafił w sposób właściwy reagować na zimno. Nawet najmniejszy chłód będzie już zagrożeniem dla dziecka, które po prostu w ten sposób straci możliwości obronne. Będzie po prostu miało słabą odporność na chłód.

Przegrzewanie dziecka sprawia, że bardziej podatne jest na wszelkiego rodzaju choroby. Organizm nie radzi sobie z zimnem, a także panoszącymi się w powietrzu wirusami przenoszonymi przez inne dzieci.

Musimy pamiętać, żeby dostosować ubiór naszej pociechy do aktualnej sytuacji. Jeśli jest  w ruchu, biega, skacze, bawi się, to oznacza że jego organizm powoli będzie się sam ogrzewał. Wychodząc z dzieckiem na dwór możemy wziąć mu kurtkę, ale gdy jest w ruchu zdejmijmy mu ją. Jeśli usiądziemy z nim na ławce albo będziemy chcieli przewieźć go w wózku, to wtedy możemy założyć mu kurtkę, a nawet przykryć kocykiem. Leżąc jego organizm będzie się wychładzał i takie okrycie będzie w sam raz.

Kiedy dziecko jest przyzwyczajone do chłodu, wtedy lepiej reaguje na np. mróz. Mniej choruje, gdyż jego organizm jest zahartowany. W mieszkaniu też powinniśmy zadbać o to, aby temperatura nie przekraczała 22 st. C. Dziecko nie przegrzewane jest weselsze, łatwiej znosi choroby i epidemie np. grypy i wykazuje większą aktywność ruchową. Po prostu jest zdrowsze.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?