Jakie napoje przygotowywać dziecku?

pink-lemonade-795029_640

Jako rodzice przywiązujemy wagę do tego, co trafia na talerz dziecka. Poza jedzeniem nie można jednak zapomnieć o napojach, po które sięga maluch. Co podawać dziecku do picia, by w dorosłym życiu nie miało problemu z wyborem wartościowych płynów?

Jako rodzice spodziewający się dziecka czerpiecie wiedzę z książek, internetu czy doświadczeń znajomych, którzy odchowali już swoje potomstwo. Z różnych źródeł dowiadujecie się m.in., jak zadbać o dziecko, czym je karmić i jak wychowywać. Zasady żywieniowe nie sprowadzają się jednak wyłącznie do przygotowywania pełnowartościowych posiłków – obejmują również napoje, którymi dziecko ugasi pragnienie. By w dorosłym życiu miało ono zdrowe nawyki, warto w dzieciństwie poświęcić czas, by je ukształtować. Jakie napoje podawać dzieciom?

Woda ugasi pragnienie

Jednym z podstawowych napojów jest woda. Dobrze, by dziecko widziało, że może po nią sięgnąć wówczas, gdy jest spragnione. Dla najmłodszego najlepsza będzie woda mineralna niegazowana bez dodatkowych słodzików czy aromatów. Zrezygnujcie z podawania dziecku wody gazowanej, bo może ona podrażniać żołądek.

Do picia wody nie trzeba dziecka specjalnie zachęcać. Jeżeli od samego początku będzie ono dostawało butelkę z wodą, to wyrobi sobie nawyk i właśnie o ten napój będzie prosić. Starszym maluchom warto dodatkowo uświadomić, że woda nie tylko gasi pragnienie, lecz także nawadnia organizm. Jak wiadomo, prawidłowe nawodnienie jest niezwykle istotne.

Alternatywa dla słodkich soków – herbatki owocowe

Na sklepowych półkach bez trudu można znaleźć owocowe herbaty. Obok herbat malinowych, truskawkowych czy brzoskwiniowych dostępne są kombinacje, np. żurawina z granatem czy aronia z hibiskusem. Takie napary warto dziecku podawać zamiast słodzonych napojów. Ciepła lub letnia aromatyczna herbatka stanowi również alternatywę dla wody i może być dołączana do posiłku.

Przyzwyczajenie dziecka do niesłodzonych herbat owocowych to więcej niż tylko wyrabianie u niego dobrego nawyku – nie można zapomnieć o właściwościach poszczególnych naparów, np. herbata z dzikiej róży to cenne źródło witaminy C. Ponieważ herbaty owocowe mogą zawierać teinę, nie należy ich dziecku podawać wieczorem. Wyjątek stanowi rooibos. Napar z czerwonokrzewu, potocznie zwanego herbatą, ma charakterystyczny miodowy smak i nie zawiera kofeiny, a teinę jedynie w śladowych ilościach.

Domowe soki, koktajle i kompoty

Odcięcie dziecka od wszelkich słodyczy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo prędzej czy później pozna ono ich smak. Skoro zależy wam, by dziecko rozwijało się prawidłowo i miało nawyk sięgania po zdrowe posiłki, przekąski i napoje, powinniście pamiętać o domowych sokach, koktajlach i kompotach. Takie napoje są znacznie zdrowsze niż te dostępne w sklepach, ponieważ nie zawierają konserwantów czy sztucznych barwników, a jako że są słodkie, mogą zastąpić np. batony.

Przygotowanie świeżego soku, koktajlu czy kompotu nie jest większym problemem, a dziecko z pewnością ucieszy się z urozmaicenia. Pożywny koktajl warzywny czy owocowy może być również potraktowany jako przekąska lub zastąpić drugie śniadanie. Do zrobienia takich napojów warto wykorzystać sezonowe warzywa i owoce, np. kalarepę, dynię, truskawki, arbuza czy rabarbar.

Napoje mleczne i kawa zbożowa

Jako rodzic z pewnością doskonale wiesz, że dziecko lubi cię naśladować. Skoro ty rano sięgasz po kawę, to twoja pociecha prędzej czy później zapyta, czy ona też może spróbować tego napoju. Co wówczas? Zamiast odmawiać, warto przygotować delikatną kawę zbożową z mlekiem. Nie zaszkodzi ona dziecku i jednocześnie wyeliminuje sytuację, w której będzie chciało ono spróbować kawy z Twojego kubka.

Gdy mowa o napojach przeznaczonych dla dziecka, nie można zapomnieć o mleku i napojach mlecznych. O ich właściwościach nie trzeba się rozpisywać, wystarczy przypomnieć, że zawierają wapń, który jest dziecku niezbędny do prawidłowego rozwoju. Kubek mleka lub szklanka kakao mogą stanowić świetną alternatywę dla słodzonych napojów.