Moje dziecko idzie do przedszkola – boję się !

74991202

Pamiętam moment gdy moja córka szła po raz pierwszy do przedszkola. Emocje, obawy, oczekiwania jakie mi wtedy towarzyszyły, na zawołanie wracają do mojej głowy, wciąż są żywe. Choć włożyłam sporo pracy w to, aby zarówno siebie jak i ją do tego przygotować, to bardzo szybko przekonałam się, że wiele kwestii wygląda zupełnie inaczej niż oczekiwałam: jedne in plus, drugie in minus. Piszę to z uśmiechem na ustach, bo naturalnie wpisuje się to w moją filozofię, że życia nie da się zaplanować. To jak nasze dziecko odnajdzie się w przedszkolnej przestrzeni zależy od bardzo wielu czynników, wielu z nich nie przewidzimy, na wiele nie mamy wpływu. Jednak, na wiele wpływ mamy i dziś będzie właśnie o tym.

Jeśli w tym roku Twoje dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola przeczytaj jak możesz sobie pomóc i zminimalizować obawy, które Ci z tej okazji towarzyszą.

Kartka i długopis

Znajdź spokojny moment w ciągu dnia, weź kartkę, długopis i zapisz wszystkie swoje obawy w związku z przedszkolem: Czy wybrałam najlepszą placówkę? Czy moje dziecko jest wystarczająco samodzielne? Jak poradzę sobie z własną tęsknotą? Czy jedzenie będzie zdrowe? Czy panie opiekunki wystarczająco empatyczne?

Wypisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Możesz do swojej listy wracać kilkakrotnie, położyć ją w widocznym miejscu i dopisywać na bieżąco kwestie, które przyjdą Ci do głowy.

Jednocześnie na drugiej kartce, lub obok możesz wypisać jakie obawy towarzyszą Twojemu dziecku: Czy sobie poradzę? Czy będę bardzo tęskniła za mamą? Z kim będę się bawić? – możesz z różnych luźnych rozmów z dzieckiem “wyłapywać” jego strachy i wpisywać na kartkę.

Rozróżnienie Twoich własnych obaw i obaw Twojego dziecka jest bardzo ważne. Dzięki temu nie będziesz swoich własnych strachów przenosiła na dziecko, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

Jak już wypiszesz sobie wszystkie swoje obawy to przede wszystkim je sobie uświadomisz i szansa, że znajdziesz sposób jak sobie z nimi poradzić mocno wzrasta. Jeśli boisz się o swoje dziecko – potrzebujesz się do tego przyznać przed sobą samą. Stachy i lęki są w nas tak długo, jak chowamy je w środku. Łudząc się przy tym, że dziecko nie odczuwa tego, co nas martwi. Tak długo jak Ty sama nie będziesz przekonana do przedszkola, tak długo Twoje dziecko będzie podświadomie czuło, że coś jest nie tak.

Zmień to na co masz wpływ

Jak już sobie uświadomisz czego się obawiasz to przechodzisz do następnego kroku: zastanawiasz się na co masz realny wpływ. Jeśli martwisz się o jakość posiłków w placówce, to możesz np. iść do przedszkola i poprosić o tygodniowy jadłospis, umówić się na rozmowę z kucharką. Jeśli okaże się, że jedzenie Ci odpowiada – przestajesz się tym martwić. Jeśli posiłki Cię nie satysfakcjonują to dalej zastanawiasz się, co możesz zmienić: wypisać listę rzeczy, które Twoje dziecko nie je, może częściowo samemu przygotowywać posiłki? Szukaj!

Robisz tak z każdym punktem, który zapisałaś na kartce i sprawdzasz na co masz wpływ. Oczywiście to zajmie trochę czasu, ale warto tę pracę wykonać. Uświadomisz sobie dzięki temu jak wiele zależy od Ciebie, zobaczysz, ile kwestii może wyglądać inaczej niż na początku zakładałaś.

Skup się na tym co pozytywne

Mocno ufam, że to na czym się koncentrujemy rośnie, dlatego zachęcam Cię, abyś w tym nowym rozdziale Waszego życia szukała przede wszystkim pozytywów. Zajmij się obawami, zobacz je, zaakceptuj, zmień co możesz a później wspólnie z dzieckiem zobaczcie jak cudna przygoda przed Wami. Warto włożyć na nos różowe okulary, w zabawkach swoich dzieci na pewno jakieś znajdziesz!

Autor :

Beznazwy-4

Emilia Góźdź. Cała jestem mamą. Autentyczna, świeża i spełniona. Macierzyństwo to najważniejsza część mojego życia, która stała się także inspiracją dla pracy zawodowej. To poprzez bycie mamą dowiedziałam się kim jestem, a teraz pomagam innym kobietom rozwijać się poprzez macierzyństwo.

Od 2013 roku współpracuję z innymi kobietami poprzez sesje indywidualne i korespondencje mailową, wspierając je w odkrywaniu swojej atrakcyjności. W 2014 roku ukazała się moja pierwsza książka Atrakcyjna mama sztuka poznawania siebie. Wierzę, że dzięki niej tysiące mam mogło na nowo spojrzeć na siebie  www.atrakcyjnamama.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?