Jak stworzyć domową apteczkę homeopatyczna dla dzieci ?

hz9

Jak stworzyć domową apteczkę homeopatyczną dla dzieci ?

 hz9

W codziennym życiu rodziny dzieje się wiele każdego dnia. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, godziny pracy wydłużają się.  Często trudno zorganizować szybką wizytę u lekarza. Z drugiej strony dostępność do publicznej czy nawet prywatnej opieki medycznej bywa dość ograniczona, szczególnie w okresach infekcyjnych. Wiele drobnych dolegliwości ustępuje samoistnie i wymaga najczęściej znanego środka TO (czyli troskliwej opieki).

Samoleczenie w Polsce jest również dosyć popularne bo przecież co drugi z nas mógłby być lekarzem. Zresztą, trudno biec z każdą sprawą do przychodni.

 

W domu jest miejsce na apteczkę pierwszej pomocy. Kilka materiałów opatrunkowych, płyn do przemycia lub odkażenia ran, tabletka z węgla drzewnego na biegunkę, doustny płyn nawadniający to obowiązkowy zestaw dla każdej rodziny.

Często znajdziemy również chemiczne środki na ból i obniżenie temperatury  takie jak paracetamol. Wreszcie powszechnie znana aspiryna, której szczególnie warto unikać w infekcjach wirusowych u dzieci. Syrop Ibuprofen czy olejki eteryczne  na kaszel często prowadzą w praktyce do różnych problemów jak wolne stolce lub świsty oskrzeli np. u dzieci z rodzin gdzie skłonność do alergii ma znaczenie.

 

Obok wspomnianych środków w polskich domach od zawsze stosuje się napary ziołowe i… homeopatyczne środki lecznicze.

Metoda homeopatyczna oparta jest na prawie podobieństw. Jej mechanizm działania nie jest wyjaśniony. Z tego powodu jest mocno atakowana przez establiszment medyczny, od pojawienia się w Polsce w połowie XIX w.

 

Pomimo ostrej krytyki racjonalistów wciąż wzrasta na świecie zainteresowanie homeopatią, wzrasta również ilość badań w naukach podstawowych i klinicznych u ludzi i zwierząt potwierdzających jej skuteczność. Bardzo zachęcające są również doświadczenia rolników.

W ręce lekarzy posługujących się tą metodą oddaje się coraz szersze grono pacjentów. Homeopatia ma także mecenasów wśród wielu celebrytów, pisarzy, muzyków, ludzi nauki, rodzin królewskich i osób duchownych.

Z początkiem XXI w. pseudo zawierucha medialna uczyniła z homeopatii mało atrakcyjną metodę o “zawiłych korzeniach duchowych”. Przyczyniło się to do znacznego spadku zainteresowania metodą  u młodych lekarzy. W ostatniej dekadzie znów przeżywamy renesans homeopatii a jej wierni zwolennicy jak królowa Elżbieta, Jan Paweł II czy Matka Teresa dożywają długich lat w dobrym zdrowiu.

 

Homeopatyczne środki lecznicze przygotowuje się poprzez rozcieńczanie i wstrząsanie substancji pochodzących głównie z minerałów, roślin i zwierząt.

Takie środki podaje się zdrowym ochotnikom i opisuje się wywołane objawy, zebrane tworzą zestaw obrazów lekowych różnych środków czyli tzw. Materia Medica tj. spis leków.

Lek homeopatyczny dobiera się do objawów pacjenta, które są zgodne z obrazem leku.

 

W apteczkach homeopatycznych rozcieńczenia oznacza się stosownie X lub D (dziesiętne), C (setne) oraz odpowiednim numerem (do apteczki domowej najczęściej wybieramy 30 lub 200 w postaci granulek).

 

Sukcesem pomocy homeopatycznej jest współpraca pacjenta, rodzica z lekarzem homeopatą, która polega na dokładnym zebraniu wywiadu tak by jak najlepiej dobrać indywidualny środek homeopatyczny do pacjenta. Zgodność obrazu środka leczniczego z mapą objawów u pacjenta daje najlepsze wyniki. Warto zapoznać się z podstawowymi obrazami aby w razie “W” od razu zadziałać.

Rodzic powinien być doskonałym obserwatorem swojego dziecka zwracając na różne aspekty jak sen, zachowanie, zapach, wygląd, konsystencja wydzielin, aktywność, emocje i wiele innych. Każdy objaw musi być jak stół z czterema nogami aby mógł być użyteczny tj. odpowiadać na pytania: co? gdzie? kiedy? jak, w jaki sposób? dlaczego? co zmienia?

Pomocne w dobraniu środka mogą być kwestionariusze z pytaniami, które pomagają i uczą rodzica uważnej obserwacji. Szybka reakcja rodzica i kontakt z lekarzem homeopatą często pozwala na szybką reakcję homeopatyczną, która pomaga dziecku zwalczyć zaburzenie zdrowia w początkowym etapie unikając interwencji medykamentami konwencjonalnymi.

 

ABC – Aconitum, Belladonna, Chamomilla stanowią grupę tzw. ABC w terapii dzieci w pierwszej pomocy. Najbardziej popularny lek, sprzedawany pod różnymi nazwami i postaciami na ząbkowanie to:

Chamomilla

Zastosowanie: Bóle uszu, ząbkowanie, kolka i wszystkie dolegliwości dziecięce, którym towarzyszy złość i silna drażliwość.

Pochodzenie: Rumianek pospolity.

Objawy: Kolka przy trawiastozielonych stolcach o zapachu zepsutych jaj. Bóle nasilające się w nocy. Jeden policzek czerwony, obrzęknięty a drugi blady. Bardzo silne pragnienie. Dreszcze na przemian z uczuciem gorąca. Pogorszenie dolegliwości następuje gdy coś mówi się do dziecka lub gdy patrzy się na nie. Poprawę przynosi bierny ruch np. noszenie, kołysanie lub jazda samochodem.

 Aconitum napellus

Zastosowanie: gorączka, nieżyty górnych dróg oddechowych, przeziębienie, grypa, bóle uszu, dolegliwości oczu, silny niepokój, przestrach.

Pochodzenie środka: Tojad mocny

Objawy: pojawiają się nagle, zwykle po ekspozycji na zimny wiatr, przeciąg lub po silnym przestraszeniu się. Ma silny niepokój, lęk. Wysoką gorączkę z uczuciem palenia skóry. Ból głowy z uczuciem opaski. Stopniowo przychodzą poty. Ma ogromne pragnienie na zimną wodę. Kaszel może być chrapliwy, suchy bolesny. Pogorszenie przynoszą nagłe silne emocje, wychłodzenie, zaś poprawę świeże powietrze, położenie się i odpoczynek.

Belladonna

Zastosowanie: przeziębienie, grypa, nieżyty górnych dróg oddechowych, ból zęba, bóle uszu, typowe stany zapalne: z zaczerwienieniem, obrzękiem, ociepleniem chorej okolicy, uczuciem tętnienia; gorączka, choroby wieku dziecięcego.

Pochodzenie: Pokrzyk wilcza jagoda.

Objawy: pojawiają się nagle i silnie wyrażają się. Gorączka z uczuciem palenia, tętnienia, stopy zimne, sucha skóra, oczy błyszczące, źrenice szerokie („ma wielkie oczy”), brak pragnienia, pocenie głowy. Chory jest pobudzony, zdezorientowany. Pulsujący ból zwłaszcza głowy. Silna wrażliwość na światło, dotyk, ucisk i przeciąg, które nasilają dolegliwości. Poprawa w ciszy i spokoju.

Warto również zaopatrzyć swoją apteczkę domową w:

Arnica montana – przy urazach, urazy nerwów czy rogówki doskonale odpowiadają na Hypericum perforatum

Apis mellifica – podawany co 10-15 min. może być bardzo pomocny przy ukąszeniach owadów np. pszczoły – komary (Ledum pallustre)

Cantharis – przy oparzeniach.oraz początkowych stadiach infekcji dróg moczowych

Nux vomica – przy zatruciach pokarmowych, nieżytach żołądkowo-jelitowych

 

Zapalenia górnych dróg oddechowych i zaburzenia żołądkowo- jelitowe stanowi ogromną część konsultacji lekarza opieki podstawowej, większość z tych problemów świetnie odpowiada w pierwszej fazie na środki homeopatyczne. Warto mieć w podorędziu nieco większy zestaw i zaopatrzyć się w Arsenicum album, Eupatorium perfoliatum, Gelsemium, Hepar sulphuris, Phosphorus, Silicea lub inne za radą swojego lekarza.

 

Małe rozmiary apteczek, wysoki poziom bezpieczeństwa pozwala na dostęp do leków zarówno w domu jak i w podróży. Leki podajemy doustnie, zwykle 1-2 granulki rozpuszczone w niewielkiej ilości wody, co 10-15 min z poprawą trzy razy dziennie, lub u starszych granulki doustnie. Osoby nietolerujące laktozy powinny poinformować farmaceutę aby dostarczył granulki, które nie zawierają laktozy.

Odpowiedź na leczenie zawsze powinna nastąpić po kilku dawkach podawanego środka a pierwsza pomoc nie powinna zastępować porady lekarza.(szczególnie w stanach budzących wątpliwości co do rychłego pogorszenia zdrowia lub stanów zagrożenia życia!)

 

 

Autorzy: Marek Lorenc, specjalista medycyny rodzinnej, MICGP (Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Republice Irlandii)

0Emilia Lorenc – diagnosta laboratoryjny, doradca dietetyczny,  MACSLM, NTOI (Akademia Nauk Klinicznych i Medycyny Laboratoryjnej, Towarzystwo Doradców Żywieniowych w Irlandii)Oboje łączą w swojej pracy starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej. Na co dzień dbają o zdrowie całych rodzin w Polsce i poza jej granicami (lorencmedical.com). Prowadzą Fundację Instytut Medycyny Integracyjnej,w ramach której realizują kampanię na rzecz naturalnej diety w przedszkolach „Zdrowy Przedszkolak.org”

 

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?