Emocje i nastroje młodego człowieka.

photo-1440288736878-766bd5839edb

Spotykając się z rówieśnikami dziecko jest narażone na wiele różnych reakcji z ich strony. Sytuacja w środowisku klasowym jest dynamiczna, zmienna i nieprzewidywalna. Dziecko jest oceniane przez koleżanki i kolegów, samo też ocenia innych i stara się znaleźć dla siebie jak najlepszą pozycję w grupie. Poza tym uczeń zmaga się też ze stresem związanym z nauką i reakcjami nauczycieli.

Zaburzenia

Pod wpływem różnych sytuacji i reakcji środowiska szkolnego mogą pojawić się zaburzenia emocjonalne. Zdarza się, że negatywnych emocji jest więcej niż tych pozytywnych. Jeśli dziecko nie radzi sobie w różnych sytuacjach, to może zacząć zachowywać się agresywnie. Objawia się to gniewem, kłótliwością oraz częstymi bójkami z rówieśnikami.

Dziecko powinno w szkole czuć się bezpiecznie. Jeśli obawia się reakcji nauczyciela, który może je upokarzać lub zbyt surowo ocenia przy innych, czuje wstyd gdy pozostali uczniowie się z niego wyśmiewają i od niego stronią, to może zacząć się wycofywać. Objawia się to, milczeniem, obojętnością na przykre sytuacje lub akceptowaniem ich.

Pod wpływem stresowych momentów może wystąpić brak kontroli nad własnymi reakcjami. Dziecko może nagle płakać, wybuchać gniewem oraz śmiać się nerwowo nieadekwatnie do danej sytuacji. W skrajnych przypadkach może dojść do nerwic, nietrzymania moczu lub bólu np. w okolicach brzucha, a także wystąpieniem gorączki. Dziecko może też ogólnie źle się czuć.

Rola rodzica

Ważną kwestią jest podtrzymywanie dziecka w dobrym nastroju. W szkole przeżywa nie tylko stres i negatywne emocje, ale także uczucia pozytywne. Są one związane z sukcesami w nauce, dobrymi relacjami z rówieśnikami, chęcią zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Ważne, żeby rodzice zauważali te momenty jako coś niezwykłego, a nie jak normę, która po prostu powinna być. Chodzi o to, aby młody człowiek czuł się doceniony i sam zauważał swoją wartość jako ucznia. Dobrze jest rozmawiać z nim z zaciekawieniem o jego sukcesach. Przede wszystkim warto dać mu się wypowiedzieć, bo takie wyrażanie siebie  jest dla niego bardzo ważne.

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?