Przedszkola w Wiedniu

kid-1241817_1280

Austria, w szczególności stolica Wiedeń ma bardzo dobrze rozwinięty system opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Od przedszkoli państwowych po prywatne, dodatkowo  istnieje również opcja tak zwanej Tagesmutter – czyli opiekunki do dzieci. Przedszkola w Wiedniu są zamknięte tylko 4 dni w roku a wiele placówek jest czynne w godzinach od 6:00 do 18:00, co jest dużym udogodnieniem dla zapracowanych rodziców. Przedszkola państwowe praktycznie niczym nie różnią się od prywatnych.

Ciekawym pomysłem jest tak zwana „faza adaptacyjna “. Dzieci, które dopiero zaczynają swoją  przygodę z przedszkolem nie rzuca sie na tak zwaną „głęboką wodę“, lecz krok po kroku przyzwyczaja się  do nowego otoczenia, z nową dla nich sytuacją i nowymi opiekunami. Polega to na tym, że w pierwszym tygodniu dziecko przychodzi z rodzicem do sali, trwa to ok 1,5-1 godz dziennie, następnie  pani pedagog na bazie obserwacji ustala z rodzicem jak będzie przebiegać proces adaptacji. Każde dziecko znosi rozstanie z rodzicem inaczej, niektóre juz po 2 tygodniach zostaja same, a inne potrzebują nawet 2 miesięcy. Oczywiście podstawowym punktem jest to jak długo rodzic może sobie na taką adaptację pozwolić.

Przedszkola państwowe są bezpłatane, rodzice płacą tylko za wyżywienie, jeśli dziecko jest zameldowane na całodniową opiekę w przedszkolu, koszt wynosi około 65€ miesięcznie, ale biedniejsze rodziny mogą starać się o dofinansowanie lub całkowite umorzenie opłaty. Państwowe przedszkola są podzielone na żłobek (dzieci w wieku 0-3 lat) , grupa dzieci w wieku 3-6 lat i coraz częściej zdarzają się grupy rodzinne –dzieci w wieku od 1-6 lat. Do przedszkola państwowego dziecko melduje się w listopadzie i  w grudniu. Wtedy Twoje dziecko otrzyma miejsce w przedszkolu na następny rok od września. Czy zarejestrujesz w listopadzie czy w grudniu nie ma znaczenia, gdyż nie ważna jest kolejność zgłoszeń, decydująca jest sytuacja rodzinna. Np. Samotni rodzice maja pierwszeństwo przed rodzicami, którzy oboje pracują, rodzice pracujący mają pierwszeństwo przed rodzicami , gdzie któryś z rodziców jest bezrobotny. W takim przypadku musimy się liczyć z odmową lub przyznaniem miejsca tylko na pół dnia.

Do prywatnego przedszkola dziecko można zapisać w każdym miesiącu w przeciągu roku. Dużo mam melduje się będąc jeszcze w ciąży, wtedy ma się większe szanse na dostanie miejsca. Mogłoby się wydawać, że przedszkola prywatne są o  wiele droższe od państwowych.  Nic bardziej mylnego, ponieważ przedszkola prywatne są częściowo dofinansowane przez państwo, koszt całodniowej opieki wynosi ok 140€ miesięcznie.

Rodzice mają bardzo duży wybór jeśli chodzi o prywatne placówki. Jednak  chciałabym bardziej przedstawić filozofię jednego z nich. KiWi – Kinder in Wien = Dzieci w Wiedniu.  Przedszkole to kładzie duży nacisk na dwujęzyczność.  Jedna pani asystentka zwraca sie do dzieci tylko w języku angielskim. Wystrój sal rownież jest utrzymany w tym języku. Gry, zabawy, piosenki są wykonywane zarówno w języku niemieckim jak i w angielskim, dzieci uczą się języków nie myśląc o tym przez forme zabawy, co bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Warto też wspomnieć, że w tym przedszkolu sa 4 grupy i cztery tylko rodzinne- dzieci w wieku od 1-6 lat i każda grupa kładzie nacisk na coś innego, jedna grupa bardziej skupia sie na umiejętnościach artystycznych, druga stawia na kreatywność, trzecia na zdolności manualne a czwarta na konstruowanie, budowanie, tworzenie. W salach są naturalnie też inne gry i zabawy, dziecku daje się też wolny wybór i rano może zdecydować w której grupie chce spędzić przed- lub popołudnie.

Kolejną dogodną opcją opieki jest tak zwana „Tagesmutter“ czyli opiekunka, która  zajmuje się  dziećmi we własnym domu, mieszkaniu. Taka osoba jest dokładnie sprawdzana przez państwo pod względem zdolności i warunków wykonywania tego zawodu.  Opiekunka musi mieć ukończoną szkołę w tym kierunku-są specjalne kursy, które są całkowicie dofinansowane przez urząd pracy, które przygotowują do zawodu. Miejsce zamieszkanie Tagesmutter też jest sprawdzane, musi spełniać pewne wymogi, ale rownież państwo zaopatruje taką panią w sprzęt typu łóżeczka jeśli jest taka konieczność i gry i zabawy dostosowane do wieku dzieci. Osoba taka może mieć pod swoją opieką nie więcej niż pięcioro dzieci do lat 12. A więc są to małe grupy, co też ma duże plusy. Tagesmutter to bardzo korzystna alternatywa dla przedszkola, jest częściowo dofinansowana przez państwo, a koszt zależy od ilości godzin, ceny wahają się między 20€ a 106€ na miesiąc – w zależności na ile godzin opieki dany rodzic się zdecyduje, dodatkowo do tej opłaty dochodzą koszty wyżywienia – od 2€ do 4€ na dzień.

Autor: Jolanta Kowalczyk, mama, mieszka w Wiedniu .