Przedszkola w Wiedniu

kid-1241817_1280

Austria, w szczególności stolica Wiedeń ma bardzo dobrze rozwinięty system opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Od przedszkoli państwowych po prywatne, dodatkowo  istnieje również opcja tak zwanej Tagesmutter – czyli opiekunki do dzieci. Przedszkola w Wiedniu są zamknięte tylko 4 dni w roku a wiele placówek jest czynne w godzinach od 6:00 do 18:00, co jest dużym udogodnieniem dla zapracowanych rodziców. Przedszkola państwowe praktycznie niczym nie różnią się od prywatnych.

Ciekawym pomysłem jest tak zwana „faza adaptacyjna “. Dzieci, które dopiero zaczynają swoją  przygodę z przedszkolem nie rzuca sie na tak zwaną „głęboką wodę“, lecz krok po kroku przyzwyczaja się  do nowego otoczenia, z nową dla nich sytuacją i nowymi opiekunami. Polega to na tym, że w pierwszym tygodniu dziecko przychodzi z rodzicem do sali, trwa to ok 1,5-1 godz dziennie, następnie  pani pedagog na bazie obserwacji ustala z rodzicem jak będzie przebiegać proces adaptacji. Każde dziecko znosi rozstanie z rodzicem inaczej, niektóre juz po 2 tygodniach zostaja same, a inne potrzebują nawet 2 miesięcy. Oczywiście podstawowym punktem jest to jak długo rodzic może sobie na taką adaptację pozwolić.

Przedszkola państwowe są bezpłatane, rodzice płacą tylko za wyżywienie, jeśli dziecko jest zameldowane na całodniową opiekę w przedszkolu, koszt wynosi około 65€ miesięcznie, ale biedniejsze rodziny mogą starać się o dofinansowanie lub całkowite umorzenie opłaty. Państwowe przedszkola są podzielone na żłobek (dzieci w wieku 0-3 lat) , grupa dzieci w wieku 3-6 lat i coraz częściej zdarzają się grupy rodzinne –dzieci w wieku od 1-6 lat. Do przedszkola państwowego dziecko melduje się w listopadzie i  w grudniu. Wtedy Twoje dziecko otrzyma miejsce w przedszkolu na następny rok od września. Czy zarejestrujesz w listopadzie czy w grudniu nie ma znaczenia, gdyż nie ważna jest kolejność zgłoszeń, decydująca jest sytuacja rodzinna. Np. Samotni rodzice maja pierwszeństwo przed rodzicami, którzy oboje pracują, rodzice pracujący mają pierwszeństwo przed rodzicami , gdzie któryś z rodziców jest bezrobotny. W takim przypadku musimy się liczyć z odmową lub przyznaniem miejsca tylko na pół dnia.

Do prywatnego przedszkola dziecko można zapisać w każdym miesiącu w przeciągu roku. Dużo mam melduje się będąc jeszcze w ciąży, wtedy ma się większe szanse na dostanie miejsca. Mogłoby się wydawać, że przedszkola prywatne są o  wiele droższe od państwowych.  Nic bardziej mylnego, ponieważ przedszkola prywatne są częściowo dofinansowane przez państwo, koszt całodniowej opieki wynosi ok 140€ miesięcznie.

Rodzice mają bardzo duży wybór jeśli chodzi o prywatne placówki. Jednak  chciałabym bardziej przedstawić filozofię jednego z nich. KiWi – Kinder in Wien = Dzieci w Wiedniu.  Przedszkole to kładzie duży nacisk na dwujęzyczność.  Jedna pani asystentka zwraca sie do dzieci tylko w języku angielskim. Wystrój sal rownież jest utrzymany w tym języku. Gry, zabawy, piosenki są wykonywane zarówno w języku niemieckim jak i w angielskim, dzieci uczą się języków nie myśląc o tym przez forme zabawy, co bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Warto też wspomnieć, że w tym przedszkolu sa 4 grupy i cztery tylko rodzinne- dzieci w wieku od 1-6 lat i każda grupa kładzie nacisk na coś innego, jedna grupa bardziej skupia sie na umiejętnościach artystycznych, druga stawia na kreatywność, trzecia na zdolności manualne a czwarta na konstruowanie, budowanie, tworzenie. W salach są naturalnie też inne gry i zabawy, dziecku daje się też wolny wybór i rano może zdecydować w której grupie chce spędzić przed- lub popołudnie.

Kolejną dogodną opcją opieki jest tak zwana „Tagesmutter“ czyli opiekunka, która  zajmuje się  dziećmi we własnym domu, mieszkaniu. Taka osoba jest dokładnie sprawdzana przez państwo pod względem zdolności i warunków wykonywania tego zawodu.  Opiekunka musi mieć ukończoną szkołę w tym kierunku-są specjalne kursy, które są całkowicie dofinansowane przez urząd pracy, które przygotowują do zawodu. Miejsce zamieszkanie Tagesmutter też jest sprawdzane, musi spełniać pewne wymogi, ale rownież państwo zaopatruje taką panią w sprzęt typu łóżeczka jeśli jest taka konieczność i gry i zabawy dostosowane do wieku dzieci. Osoba taka może mieć pod swoją opieką nie więcej niż pięcioro dzieci do lat 12. A więc są to małe grupy, co też ma duże plusy. Tagesmutter to bardzo korzystna alternatywa dla przedszkola, jest częściowo dofinansowana przez państwo, a koszt zależy od ilości godzin, ceny wahają się między 20€ a 106€ na miesiąc – w zależności na ile godzin opieki dany rodzic się zdecyduje, dodatkowo do tej opłaty dochodzą koszty wyżywienia – od 2€ do 4€ na dzień.

Autor: Jolanta Kowalczyk, mama, mieszka w Wiedniu .

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia z matematyki i programowania
Nauki ścisłe
Zajęcia z matematyki i programowania
ul. Torfowa 4, Kraków
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
Wychowanie
Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny
okolice Warszawy
Angielski dla dzieci
Języki obce
Angielski dla dzieci
Polska
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?