Jak wyznaczać granice stanowczo i z szacunkiem ?

boy-717151_1280

Żeby wyznaczać granice, potrzebujemy je najpierw znać.

Granicą jest to, co jest ważne dla nas. Granicą są wartości, jakie wyznajemy, i zasady, jakie chcemy przekazać naszemu dziecku, nie zaś abstrakcyjne wymagania: „Nie wolno, bo nie wolno”. Jeśli sami nie wiemy, dlaczego właściwie nie chcemy, żeby nasze dziecko robiło x, y lub z, to w jaki sposób wytłumaczymy to dziecku?

Często tłumaczę swoim dzieciom, że nasze reguły społeczne czemuś służą. Umówiliśmy się, że nie plujemy na ulicę, bo to roznosi zarazki; nie bijemy innych, bo to boli, a my nie chcemy krzywdzić innych.

PODSTAWOWA ZASADA WYZNACZANIA GRANIC: KOMUNIKAT JA

Granice dotyczą tych priorytetów, które są ważne DLA MNIE jako rodzica. Priorytety wynikają z mojego systemu wartości, dlatego dobrze wypisać je sobie wcześniej. Dzieci łatwiej zrozumieją emocje niż logiczne zawiłe wywody i zgodzą się na współpracę, jeśli wiedzą, że to ja, osoba, z którą mają dobrą relację, wyznacza tę granicę.

Przykładowo komunikat: „Jest mi przykro, gdy plujesz na chodnik” zawiera w sobie emocje.

ZASADA DRUGA: GRANICE KLUCZOWE

Drogi rodzicu, jeśli chcesz być spójny, zastanów się, co jest dla Ciebie (1) priorytetem (zakaz: wymachiwania nożem, wybiegania na ulicę, bawienia się lekami), (2) na czym Ci zależy, i co możesz negocjować (spożywanie posiłków, wychodzenie na spacer, ), a (3) co chciałbyś przekazać dziecku jako nawyk (odkładanie rzeczy na swoje miejsce, szanowanie zabawek). Za to pewne cele wychowawcze będą dla Ciebie miłym bonusem (na przykład to, że moja czterolatka chętnie pomaga w kuchni, jest dla mnie takim prezentem, co u starszego dziecka byłoby obowiązkiem).

ZASADA TRZECIA: RÓWNOWAGA MIĘDZY KONSEKWENCJĄ I ELASTYCZNOŚCIĄ

Zasady i granice mają służyć Tobie i Twojej rodzinie oraz przekazać dziecku odpowiedni system wartości.

Tak jak czasem odpuszczasz sobie dietę (to nawet zdrowe, żeby być na diecie przez 80% czasu, a odpuszczać sobie w 20%), tak masz prawo odpuszczać swojemu dziecku. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu wypije colę lub się nie umyje (oczywiście jeśli jest to dla Tobą okej). Odstępstwa od planu czy zasad nie zburzą CAŁEGO WYCHOWANIA, pod warunkiem, że i plan, i zasady zostaną uzgodnione z dziećmi i będą jasne i zrozumiałe dla Wszystkich.

ZASADA OSTATNIA, NAJWAŻNIEJSZA

Im lepszą masz relację z dziećmi, tym chętniej dzieci będą za Tobą podążały i realizowały zasady, które przekazujesz im swoim zachowaniem i swoimi słowami. Im gorsza relacja, tym trudniej będzie Ci egzekwować ustalenia.

Najważniejsze: dziecko cały czas patrzy na Ciebie i cały czas Cię obserwuje. Upewnij się, że jesteś żywym przykładem zasad, które chcesz przekazać swojemu dziecku, i sam nie przekraczaj wyznaczonych sobie granic. Więcej o granicach? Obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=cfplcnFakdE

Powodzenia!

Autorka: Joanna Baranowska, coach, psycholog i edukatorka POZYTYWNEJ DYSCYPLINY specjalizująca się w pracy z mamami, które czują się rozczarowane swoim życiem. Pomaga BYĆ MAMĄ NA WŁASNYCH ZASADACH, odbudować życie po urodzeniu dziecka, zbudować równowagę i zyskać więcej miłości i radości dla siebie, dzieci i rodziny. Mama Antka (5) i Zuzi (3).

www.joannabaranowska.pl i www.pozytywnadyscyplina.pl